Ανάσα για Αναστασίου, τεσσάρα ο Ατρόμητος!

Ένας Ατρόμητος-ποίημα διέλυσε 4-0 τον Πανιώνιο στο Περιστέρι, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο και πάει με την καλύτερη ψυχολογία στο ΟΑΚΑ για το ματς με την ΑΕΚ.

Το παιχνίδι έμοιαζε με τελικό για τις δύο ομάδες για διαφορετικούς λόγους. Ο Ατρόμητος με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό και τον Γιάννη Αναστασίου να αμφισβητείται όσο ποτέ άλλοτε από τη μέρα που ανέλαβε δουλειά στο Περιστέρι. Από την άλλη ο Πανιώνιος έβλεπε ως restart το ματς προκειμένου να ξεκολλήσει από το -2 της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει από νωρίς (8΄) το σκορ αν ο Μανδάς και το δοκάρι δεν σταματούσαν την προσπάθεια του Παπαγεωργίου. Από εκεί και πέρα το ματς εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο με πρωταγωνιστή τον Ατρόμητο. Για να γίνει αυτό χρειάστηκε η συμβολή του VAR, χάρη στο οποίο ο Μανούσος άνοιξε το σκορ με πέναλτι.

Ο Ατρόμητος είχε σε εξαιρετική μέρα την τριάδα των χαφ του (Χαρίση, Μπαένα, Ανδρούτσο) που έβγαιναν πρώτοι στην μπάλα και τροφοδοτούσαν εύκολα την τριάδα της επίθεσης. Έτσι το 3-0 με τα γκολ των Βέλλιου και Ενσικουλού ήρθε φτσιολογικά και δίκαια στο ημίχρονο.

Ο Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους έδειξε διάθεση αντίδρασης, όμως ο Μανδάς έβαλε στοπ στις προσπάθειες των φιλοξενούμενων αποδεικνύοντας γιατί γίνεται τόσο ντόρος γύρω από το όνομά του. Ο Ατρόμητος φάνηκε να κάνει συντήρηση, όμως οι αλλαγές του Αναστασίου έδωσαν εκ νέου φρεσκάδα, αφού αυτοί που μπήκαν, έδειχναν να θέλουν να αποδείξουν ότι αξίζουν την ευκαιρία.

Έτσι δεν άργησε να έρθει το 4-0, το οποίο έδωσε ανάσα στον Ατρόμητο εν όψει των δύο εκτός έδρας παιχνιδιών που ακολουθούν με ΑΕΚ και Ολυμπιακό, ενώ ο Πανιώνιος έδειξε ότι δύσκολα θα καταφέρει να σώσει την φετινή χρονιά.

Πηγή: Sdna.gr