Επιστροφή στις νίκες με Ιωαννίδη και Μπακασέτα!

Ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι υπάρχει σφυγμός στον οργανισμό του και καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τον Αρη (2-0) απόψε στη Λεωφόρο, επιστρέφοντας στις πολύ καλές εμφανίσεις ύστερα από τις δύο αναπάντεχες ισοπαλίες με τη Λαμία και την Κηφισιά.

Το τριφύλλι είχε ένα εκρηκτικό πρώτο 20λεπτο και τους Μπακασέτα, Ιωαννίδη, Μπερνάρ, Παλάσιος και Ζέκα σε εξαιρετική βραδιά, με συνέπεια να φτάσει δίκαια στην κατάκτηση της νίκης, καθώς ήταν ανώτερος του Αρη κι έχασε αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, παρότι εμφάνισε κάποια νεκρά διαστήματα και ανασταλτικές αδυναμίες στο παιχνίδι του.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος το ξεκίνημα του ματς, πιέζοντας πολύ ψηλά τον Αρη και με μεγάλη ένταση στο αμυντικό του τρίτο, με συνέπεια να ανοίξει το σκορ με γκολ από τα… αποδυτήρια. Ο Μπακασέτας έκλεψε την μπάλα και την έδωσε στον Παλάσιος, αυτός την κατάλληλη στιγμή την έκοψε στον Μπακασέτα που με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Κουέστα (1-0).

Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά για υπόδειξη οφ σάιντ αλλά στη συνέχεια κατακυρώθηκε μετά από την εξέταση της φάσης από τον VAR, με τους πράσινους να συνεχίζουν στους ίδιους φρενήρεις ρυθμούς την πίεση και τις επιθέσεις τους.

Στο 5’ ο Ιωαννίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ρόουζ και έβγαλε τον Μπακασέτα τετ α τετ με τον Κουέστα, ο οποίος έσωσε με τα πόδια, ενώ στο 14’ ο Οντουμπάτζο έκανε τραγικό λάθος, με τον Μπακασέτα να στρώνει ιδανικά τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι στον Μπερνάρ που σούταρε άουτ!

Στο 18’ ο Ζέκα έδωσε με κάθετη πάσα στον Ιωαννίδη, ο οποίος έσκαψε τη μπάλα από πλάγια δεξιά κι αυτή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!

Μετά το ημίωρο ο Αρης ισορρόπησε τα πράγματα και φάνηκε απειλητικός στο 29’ μετά από κεφαλιά-πάσα του Σουλειμάνοφ προς τον Νταρίντα, με τον Ντραγκόφσκι να απομακρύνει τη μπάλα με γροθιές, αλλά ο Παναθηναϊκός  δημιούργησε ακόμα μία υποσχόμενη ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα όταν ο Ιωαννίδης συνδυάστηκε με Μπερνάρ και Τσέριν, μπήκε στην περιοχή, αλλά αντί να δώσει πάσα, σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Κουέστα.

Οι κιτρινόμαυροι επισκέφτηκαν με αξιώσεις την εστία του Ντραγκόφσκι στο 41’ μέσω στατικής φάσης, με τον Ζέκα να διώχνει σωτήρια προ της γραμμής μετά από κεφαλιά του Μορόν που βρήκε πάνω στον Ούγκο και στο 44’ ο Μλαντένοβιτς έβαλε το τάκλιν στο σουτ του Ζαμόρα μέσα από την περιοχή.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός δημιούργησε δύο ακόμα ευκαιρίες, αρχικά στο 45+2’ μετά από ωραία σέντρα του Κώτσιρα προς τον Παλάσιος που οριζοντιώθηκε για κεφαλιά-ψαράκι αλλά δεν βρήκε τη μπάλα για λίγα εκατοστά. Και κατόπιν στο 45+3’, σε εξαιρετικό επιθετικό τρανζίσιον, με τον Μπερνάρ να δίνει στον Μλαντένοβιτς που έβγαλε γλυκιά σέντρα προς τον Παλάσιος αλλά ο Μοντόγια έσωσε την ομάδα του παραχωρώντας κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Ζαμόρα να «γλύφει» το δοκάρι (46’), αλλά στο 49’ από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ ο Σουλειμάνοφ σταμάτησε με το χέρι την πορεία της μπάλας.

Μέσω VAR, o διαιτητής υπέδειξε την παράβαση και ο Ιωαννίδης διπλασίασε τα τέρματα του Παναθηναϊκού στέλνοντας τον Κουέστα στην απέναντι γωνία (2-0) στο 52’.

Ο Ελληνας επιθετικός του τριφυλλιού στο 54’ έβγαλε τον Παλάσιος τετ α τετ με τον Κουέστα που έδιωξε με τα πόδια, με τον Αρη να απειλεί στο 60’ με σουτ του Μανού Γκαρσία έξω από την περιοχή που ανάγκασε τον Ντραγκόφσκι να παραχωρήσει κόρνερ.

Ο Κουέστα στο 86’ έδιωξε τον «κεραυνό» του Μλαντένοβιτς σε κόρνερ και στο αμέσως επόμενο λεπτό το πλασέ του Αράο απομάκρυνε προ της γραμμής με αυτοθυσία ο Ρόουζ, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ / 4-3-3): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Αράο, Μλαντένοβιτς, Τσέριν (80’ Αράο), Ζέκα, Μπακασέτας (89’ Βιλένα), Παλάσιος (80’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης (80’ Σπόραρ), Μπερνάρ (90+2' Λημνιός).

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος/ 4-3-3): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Ρόουζ, Μπράμπετς, Μοντόγια (72’ Φεράρι), Τζούρασεκ (46’ Μανού Γκαρσία), Ζιλ (71’ Βέλεθ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (84’ Φετφατζίδης), Μορόν (46’ Ανσαριφάρντ), Σαμόρα.

Πηγή: sdna.gr