«Μαγικός» Κωνσταντέλιας, «διπλό» ο ΠΑΟΚ!

O ΠΑΟΚ λίγες μέρες μετά το διπλό στο Αγρίνιο, πέρασε και από τις Σέρρες. Ο Δικέφαλος επικράτησε 2-0 του Πανσερραϊκού για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Super League, την προτελευταία πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Γιάννης Κωνσταντέλιας, που έβαλε ξανά το... ραβδάκι του και με ένα πανέξυπνο τρόπο βρήκε δίχτυα στο 45+2'. Ο Πανσερραϊκός έμεινε με εννέα παίκτες, αφού στο 69' αποβλήθηκε ο Μορέιρα και στο 83' ο Δεληγιαννίδης. Ο Δικέφαλος κλείδωσε το ματς με αυτογκόλ του Πεταυράκη στο 90+1'.

Στη βαθμολογία, ο ΠΑΟΚ έφτασε στους 57 πόντους και βρίσκεται στο -1 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ. Ο Πανσερραϊκός είναι 9ος με 24 βαθμούς.

Το ματς

Το πρώτο μέρος ήταν "φτωχό" σε φάσεις, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Στο 5ο λεπτό ο Σαμάτα πήρε κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ ήταν άστοχος. Δύο λεπτά αργότερα, ο Δικέφαλος απείλησε με μακρινό σουτ του Κωνσταντέλια, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 15' ήρθε και η πρώτη τελική από τον Πανσερραϊκό. Ο Ουάρντα πήρε την μπάλα στα αριστερά, ντρίμπλαρε ωραία, σούταρε λίγο μέσα στην περιοχή, ωστόσο μπλόκαρε εύκολα ο Ζίβκοβιτς. Η αμέσως επόμενη φάση ήταν του Κωνσταντέλια με πλασέ μέσα από το "κουτί" το οποίο πέρασε λίγο έξω.

Το ματς κυλούσε χωρίς ευκαιρίες, μέχρι το 45+2'. Μία μεταβίβαση στο πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Διαμαντής προσπάθησε να προστατεύσει την μπάλα από τον Κωνσταντέλια, βάζοντας το σώμα του, ωστόσο ο μικρός "μάγος" του Δικεφάλου βγήκε μπροστά του και με τρία βήματα τσίμπησε την μπάλα για να κάνει το 1-0.

Οι φάσεις παρέμειναν και λίγες και στο δεύτερο μέρος, με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται κυρίως το προβάδισμά του. Στο 55' ο Οζντόεφ έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Χόβαν.

Οι Σερραίοι απάντησαν στο 58', με σουτ του Ουάρντα εκτός περιοχής το οποίο απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ απείλησε εκ νέου. Ο Ντεσπόντοβ εξαπέλυσε βολίδα εκτός περιοχής, ο Χόβαν εκτινάχθηκε και απέκρουσε άκρως εντυπωσιακά στο 62'.

Στο 69ο λεπτό τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τον Πανσερραϊκό. Ο Μορέιρα αντέδρασε κλωτσώντας μία μπάλα και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μάλιστα, κατά την αποχώρησή του υπήρξε και ένταση με τον Λουτσέσκου. Στο 83ο λεπτό ο Πανσερραϊκός έμεινε και με εννέα παίκτες.

Ο Δεληγιαννίδης έπεσε με προβολή με τις τάπες πάνω στον Τάισον και είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Δικέφαλος πλέον έβρισκε ακόμη πιο εύκολα χώρους και στο 90+2' κλείδωσε το ματς. Ο Σοάρες έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε λίγο στον Ντεσπόντοφ που έκανε την κίνηση και από το σώμα του Πεταυράκη κατέληξε στα δίχτυα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Χόβαν, Θυμιάνης, Διαμαντής, Πεταυράκης, Δεληγαννίδης, Ντανκερλούι, Πηλέας (66' Σοφιανός), Οικονόμου (66' Στάικος), Μορέιρα, Ουάρντα, Γούλερι

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Κετζιόρα, Νάσμπεργκ, Ότο, Σβαμπ, Οζντόεφ (63' Αντόνιο), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (63' Τάισον), Κωνσταντέλιας, Σαμάτα

Πηγή: sport24.gr