Με τεσσάρα και Φορτούνη την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Με Λοβέρα, Γκερέρο να κάνουν ό,τι θέλουν (από 2 γκολ) στην επιστροφή του Κώστα Φορτούνη, ο Ολυμπιακός καθάρισε 4-1 την Καλαμάτα και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου.

Ένας πλήρως αλλαγμένος ως προς τα πρόσωπα Ολυμπιακός παρέμεινε... αναλλοίωτος ως προς την απόδοσή του, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, είδε αρκετούς νέους να παίρνουν χρόνο συμμετοχής και τελικά νίκησε εύκολα 4-1 την Καλαμάτα στη ρεβάνς της φάσης των «16» του Κυπέλλου για να περάσει έτσι στους προημιτελικούς. Πέρα από το σκορ και όσα συνέβησαν στο χορτάρι του Καραϊσκάκη, το σημαντικότερο στοιχείο του αγώνα για τους Πειραιώτες βεβαίως δεν ήταν τίποτα άλλο από την μεγάλη επιστροφή του αρχηγού τους στα γήπεδα! Ο Κώστας Φορτούνης μπήκε στο ματς στο 53ο λεπτό, έδειξε σε καλή κατάσταση δοκιμάζοντας και αυτός πράγματα στην επανεμφάνισή του μετά από 7 μήνες και σκόρπισε χαμόγελα στο Λιμάνι.

Ως προς την ουσία του αγώνα, δηλαδή το κομμάτι της πρόκρισης στους «8» του Κυπέλλου, άπαντες γνώριζαν πριν τη σέντρα του ότι αυτό το Ολυμπιακός – Καλαμάτα θα ήταν διαδικαστικό. Μετά το 0-2 στο πρώτο ματς για τους «ερυθρόλευκους», η ρεβάνς είχε χαρακτήρα ματς προετοιμασίας και για τις δύο ομάδες, με τον Πέδρο Μαρτίνς να δοκιμάζει πολλά πρόσωπα ενόψει της δύσκολη συνέχειας σε Ελλάδα και Ευρώπη, θέλοντας να κρατήσει άπαντες σε εγρήγορση. Το ίδιο έκανε από την πλευρά του και ο Βασίλης Βούζας, αφού η Καλαμάτα δεν έχει στο μυαλό της τίποτα περισσότερο από την παραμονή στην Football League. Μετά από 90 λεπτά ελεύθερου, χωρίς σκοπιμότητες, ποδοσφαίρου στο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός προφανώς και δεν δυσκολεύθηκε να κυριαρχήσει πλήρως και με αυτό το 4-1 να σφραγίσει την παρουσία του στην επόμενη φάση.

Εξαιρετική απόδοση έπιασαν αρκετοί παίκτες του Μαρτίνς, με τους Λοβέρα και Γκερέρο να έχουν από δύο γκολ, τους Λάζαρο και Κούτρη να φτιάχνουν γκολ, ενώ αρκετές ήταν οι ευκαιρίες των γηπεδούχων για περισσότερα τέρματα. Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός τιμώρησε το πρώτο λάθος της Καλαμάτας στο 3' και άνοιξε το σκορ με τον Λοβέρα, το υπόλοιπο 90λεπτο δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Οι Πειραιώτες είχαν σταθερά τη μπάλα στα πόδια για ποσοστό άνω του 70%, ενώ η δε Καλαμάτα προς τιμήν της κατέβηκε να παίξει ποδόσφαιρο προσπαθώντας να πιέσει ψηλά και να πετύχει κάτι καλό από τη μέση και μπροστά βγάζοντας αρκετούς παίκτες στην επίθεση, όμως απέναντι σε μια ομάδα με τις ικανότητες του Ολυμπιακού με τη μπάλα στα πόδια, γρήγορα κατάλαβε ότι το σχέδιο αυτό δεν θα μπορούσε να αποδώσει καρπούς. Το 2-0 έγινε στο 17' που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, ενώ άλλα δύο γκολ ήρθαν πριν το 70', με τη «Μαύρη Θύελλα» να πετυχαίνει και το γκολ της τιμής μειώνοντας στο 3-1.

Πηγή: Sdna.gr