Παναθηναϊκός: Ανατροπή-πρόκριση σε επεισοδιακό ματς! (vids)

Γκραν γκινιόλ πρόκριση με απίστευτη ανατροπή πέτυχε σήμερα στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, κόντρα στις διαιτητικές αποφάσεις (του ακυρώθηκε κανονικό γκολ - δεν αποβλήθηκε ο Μπουκουβάλας στο πέναλτι) και με ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (3-1).

Οι πράσινοι είχαν ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο πρώτο 25λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, όπου πέτυχαν τρία γκολ και «πολιόρκησαν» τα μετόπισθεν των Ηπειρωτών, οι οποίοι είχαν προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο έχοντας το αβαντάζ του εκτός έδρας γκολ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στο ξεκίνημα του ματς να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα και να δημιουργήσει ρήγματα κυρίως από την αριστερή πλευρά με τους Ινσούα και Χατζηγιοβάνη, τη στιγμή που ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλά οργανωμένος πίσω από τη μπάλα και σε κάθε ευκαιρία, ακόμη και με γρήγορα βολέ του τερματοφύλακα, προσπαθούσε να βγει στο επιθετικό τρανζίσιον.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις αλλά πάγωσαν το ΟΑΚΑ από μία στημένη φάση, ένα κόρνερ που εκτέλεσε ο Αποστολόπουλος και ο μετουσίωσε σε γκολ με κεφαλιά ο Παντελάκης στο 24’ (0-1).

Το τριφύλλι βρήκε το γκολ της ισοφάρισης δέκα λεπτά αργότερα με τον Ινσούα (34’), αλλά ο βοηθός Καλύβας το ακύρωσε σηκώνοντας αναίτια τη σημαία του για οφ σάιντ, ξεσηκώνοντας όλο το γήπεδο και κάνοντας τον Αργεντινό να βγει απ’ τα ρούχα του όπως και όλοι οι «πράσινοι».

Ο ίδιος βοηθός-καρμανιόλα σταμάτησε και τον Ζαχίντ αναίτια ως οφ σάιντ σε υποσχόμενη ευκαιρία μέσα στην περιοχή και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣ να κρατάει στα χέρια του το τεράστιο προβάδισμα των δύο τερμάτων, συν του εκτός έδρας γκολ.

Οι διαιτητές αποχώρησαν για τα αποδυτήρια κάτω από έντονες αποδοκιμασίες καθώς ο κόσμος «έβραζε» με τον βοηθό Καλύβα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και πολιόρκησε την εστία του ΠΑΣ. Ο Γιαννίκογλου με φανταστική απόκρουση στο 51’ έσωσε την ομάδα του σε κεφαλιά του Περέα, αλλά στο 56’ ο Δώνης ισοφάρισε (1-1) και στο 58’ ο Σένκεφελντ έκανε το 2-1 μέσα σε πανδαιμόνιο.

Λίγα λεπτά αργότερα οι πράσινοι έφτασαν σε σκορ πρόκρισης μετά από έξοχο συνδυασμό των Ζαχίντ-Γιόχανσον και ανατροπή του τελευταίου από τον Μπουκουβάλα που είχε ήδη κίτρινη αλλά ο διαιτητής Παπαδόπουλος δεν τον τιμώρησε.

Ο Μακέντα εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και έκανε το 3-1 στο 72’. Πέντε λεπτά μετά ο Κουρμπέλης αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη (77’) και το ματς πήγε στην κόψη του ξυραφιού.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν απειλήθηκε και πήρε μία παλικαρίσια πρόκριση κόντρα σε όλους και σε όλα!

Πηγή: Sdna.gr