Έστειλε «σπίτι» της την ΑΕΛ η Καλαμάτα!

Πρόκριση με... μαγκιά για την Καλαμάτα!

Η ομάδα της Πελοποννήσου μπορεί να ηττήθηκε 1-0 στη Λάρισα από την ΑΕΛ, αλλά κατάφερε να υπερασπιστεί τη νίκη της στο πρώτο παιχνίδι με 3-0 κι έτσι έγινε η δεύτερη ομάδα Γ’ Εθνικής που συνεχίζει στην επόμενη φάση του θεσμού.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΛ άρχισε επιθετικά, καθώς δεν είχε κι άλλη επιλογή μετά τη βαριά της ήττα στο πρώτο παιχνίδι, ωστόσο αυτό δεν μεταφράστηκε και σε κάποια ευκαιρία, αντίθετα η Καλαμάτα ήταν αυτή που παραλίγο να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 27’ ο Στεργίδης έκανε το πλασέ απέναντι στον Στεργίδη, αλλά ο Κρίστινσον κατάφερε να κρατήσει το «μηδέν» με τα πόδια, με την απάντηση να έρχεται στο 30’, με τον Μπούστος, ενώ οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν με τους Μπέρτο και Ουάρντα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΛ βρήκε το γκολ, καθώς ο Τσιβιλεκίδης έκανε χέρι στην περιοχή και ο Ουάρντα που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 48’.

Αυτό το τέρμα έδωσε αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους, που έχασαν διπλή ευκαιρία στο 64’ με τους Κάτσε και Ουάρντα, ενώ ούτε ο Μόρας μπόρεσε να νικήσει τον Στεφανάκο στο 78’, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μόρας, Μιχαήλ, Μπέρτος(46' Καρανίκας), Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε, Μπούστος, Ουάρντα, Ασούμπρε (46' Νουνιτς), Ντάουντα

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης, Κωνσταντινόπουλος, Τσιβελεκίδης, Καντούτσης, Τζόκιτς (81' Δήμος), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Οσμάναγκιτς (57' Μπάμπιτς), Βουκμίροβιτς (85' Ράκιτς).

Πηγή: sport-fm.gr