Πέρασε από τη Βέροια και έφυγε για τους «16» ο ΠΑΣ

Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε με 2-1 της Βέροιας στον επαναληπτικό. Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, η ομάδα της Ηπείρου δεν αγχώθηκε σχεδόν ποτέ και κατάφερε στο φινάλε να πάρει και τη νίκη, παρά το γεγονός ότι κρατούσε στα χέρια της την πρόκριση.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη πάτησε περιοχή και είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο ματς μόλις στο 6ο λεπτό, αλλά ο Λέο που βγήκε φάτσα με τον Τσιμόπουλο δεν πλάσαρε σωστά και έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 37ο λεπτό, όταν ο Παμλίδης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στα σώματα, ξεγέλασε τον Τσιμόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα.

Η απάντηση από τη Βέροια ήταν σχεδόν άμεση, αφού στο 41ο λεπτό, ο Μεληκιώτης με σουτ μέσα από την περιοχή βρήκε δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1 για τη «βασίλισσα».

Από τα πόδια του Παμλίδη ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ και στην επανάληψη, με τον επιθετικό των Ηπειρωτών να μπαίνει στην περιοχή, αλλά το σουτ που δοκίμασε σταμάτησε στον Τσιμόπουλου που έδιωξε σε κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις ο 18χρονος Πήλιος με πέναλτι χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Πηγή: sport-fm.gr