Επίσημη... προπόνηση!

Σε χαλαρούς ρυθμούς η Ξάνθη δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει με 3-0 τον Απόλλωνα Λάρισας και να προκριθεί εύκολα στους 16 του Κυπέλλου. Μπαριέντος, Ντε Αμορίμ και Στάρζεον τα γκολ της νίκης.

Την ανατροπή και την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας πέτυχε η Ξάνθη χάρη στο 3-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας.

Οι Ακρίτες, που είχαν ηττηθεί με 2-1 στο πρώτο ματς, μπήκαν δυναμικά από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν μόλις στο 2' με τον Μπαριέντος.

Ο ίδιος παίκτης στο 38' έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Γκέκας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ο Ντε Αμορίμ εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μπαριέντος και με πλασέ τελείωσε τη φάση για το 2-0.

Η Ξάνθη, που είχε τα ηνία του ματς, τελείωσε ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Στο 49' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Εντουάρντο, ο Μπαριέντος έπιασε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Στάρτζεον, ο οποίος μέσα από την περιοχή βρήκε δίχτυα για το 3-0.

Οι Ακρίτες από εκεί και μετά έκαναν διατήρηση του σκορ και σφράγισαν το εισιτήριό τους για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Στις καθυστερήσεις ο Τζουρίτσκοβιτς είχε την ευκαιρία και για ένα τέταρτο γκολ, αλλά ο Γκέκας έπεσε στη γωνία και μπλόκαρε την προσπάθεια του Σέρβου μέσου.

Ξάνθη (Κόλτσης): Μπέντο, Λισγάρας, Μαλεζάς, Καμαρά, Σόσα, Κοβάσεβιτς (77' Θυμιάνης), Μουλέν (79' Ντε Λούκας), Εντουάρντο (65' Τζουρίτσκοβιτς), Μπαριέντος, Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον

Απόλλων Λάρισας (Μπελά): Γκέκας, Κουρτεσιώτης, Κούλμπας, Καρρίκι, Σκούπρας, Μπρέμπος (70' Νύκταρης), Τασιούλης (46' Σιφναίος), Χατζής, Ναζίμ, Λίταινας, Μπαστακός (63' Γκουντρουμπής)