Διά πυρός και σιδήρου στους «16» ο Αστέρας

Μια ανάσα από το… κάζο έφτασε ο Αστέρας Τρίπολης, αλλά με πρωταγωνιστή τον Ινγκλέσιας που πέτυχε δύο γκολ στην παράταση, πήρε τη νίκη με 3-2 και πήρε τον πρόκριση κόντρα στον Πλατανιά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το πάλεψε η ομάδα του Γιάννη Τάτση που προηγήθηκε δύο φορές, αλλά πλήρωσε τα ατομικά λάθη. Από λάθος το τερματοφύλακα Μαντζάρη στο πρώτο λεπτό της παράτασης έφτασε στο 1-1 ο Αστέρας, με πέναλτι οι Αρκάδες έκαναν το 2-2 στην παράταση και ενώ είχε πάρει εκ νέου σκορ πρόκρισης με τον Μπιανκόνι ο Πλατανιάς.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και μόλις στο 13ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκίνα έκαναν το 1-0 και ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα. Μάλιστα, έχασαν αρκετές ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα στο πρώτο μέρος, με τον Μιχαήλ να κρατάει όρθια την ομάδα της Τρίπολης. Οι «Αρκάδες» είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους στο 26’ με τον Μπελόκ να μην μπορεί να νικήσει τον Μαντζάρη.

Στην επανάληψη, το ξεκίνημα ήταν και πάλι δυνατό για τον Πλατανιά, με τον Κωστίκο στο 51’ να χάνει σπουδαία ευκαιρία για το 2-0. Στις ευκαιρίες απάντησε ο Κώτσιρας στο 72’ που λίγο έλειψε να φτάσει στην ισοφάριση.

Το ματς πήγε στην παράταση, με τον Αστέρα στα πρώτα δευτερόλεπτα να φτάνει στην ισοφάριση. Μετά από λάθος του Μαντζάρη που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, ο Ινγκλέσιας πήρε το ριμπάουντ και από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Ωστόσο, ο Πλατανιάς είχε τον τρόπο να πάρει το προβάδισμα με τον Μπιανκόνι στο 101’ με κεφαλιά να νικάει τον Μιχαήλ και να βάζει μπροστά με 2-1 τους Κρητικούς.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και… άνοιξε για τα καλά στην παράταση, με τον Ιγκλέσιας δέκα λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα σε 2-2 με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, δίνοντας με τη σειρά του εκ νέου σκορ πρόκρισης στους Αρκάδες. Ο Πλατανιάς έμεινε με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Καραγκούνη, ενώ όταν η ομάδα του Τάτση ανοίχθηκε για το γκολ της πρόκρισης, οι Αρκάδες βρήκε και τρίτο γκολ με τον Φερνάντες.

Πηγή: sport-fm.gr