7-6 στα πέναλτι: Η μπίλια (και η πρόκριση) στο... πράσινο!

Με 4 σέντερ μπακ, τρία μπακ και χωρίς επιθετικό στο φινάλε ο Παναθηναϊκός με ψυχή πήρε αυτό που άξιζε και τελείωσε τον Ολυμπιακό από το Κύπελλο στη διαδικασία των πέναλτι (6-7). Στα προημιτελικά τον περιμένει ο Ατρόμητος.

Την πρόκρισή του στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε απόψε μέσα στο Φάληρο ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε με 7-6 στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι του Ολυμπιακού (κανονική διάρκεια αγώνα και παράτασης 0-0).

Ο Μαντί Καμαρά ήταν αυτός που αστόχησε στο πιο κρίσιμο πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ, σε ένα ντέρμπι που δεν είχε θέαμα μεν αλλά η εξέλιξή του ήταν δραματική! Ο Παναθηναϊκός αν και αποδεκατισμένος πήρε τη μεγάλη πρόκριση και συνεχίζει στον δεύτερο τη τάξει θεσμό της χώρας και περιμένει πλέον τον Ατρόμητο.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πιέζει ψηλά τον Παναθηναϊκό στα πρώτα δέκα λεπτά και να γίνεται απειλητικός στο 8’ μετά από παράλληλη σέντρα του Ορτέγκα από αριστερά προς τον Ναβάρο που δεν βρήκε γεμάτη τη μπάλα στην κίνηση που έκανε στη μικρή περιοχή.
Οσο περνούσε η ώρα, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πατούσε καλύτερα στο χορτάρι και δημιουργούσε τις προϋποθέσεις για υποσχόμενες ευκαιρίες.

Η πρώτη εξ αυτών προέκυψε στο 14’ μετά από σέντρα του Μαντσίνι από δεξιά και γυριστή κεφαλιά του Σπόραρ που έδιωξε σωτήρια ο Πασχαλάκης.

Οι πράσινοι σκόραραν από στατική φάση στο 39’ αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφ σάιντ του Βέρμπιτς που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από το φάουλ του Μαντσίνι, ενώ στο 42’ ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός του τριφυλλιού βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι μετά από εξαιρετική σέντρα του Χουάνκαρ αλλά το μονοκόμματο πλασέ που πραγματοποίησε πέρασε δίπλα απ’ το δοκάρι του Πασχαλάκη.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να μην έχει πραγματοποιήσει τελική προς την εστία του Λοντίγκιν και τον Παναθηναϊκό να έχει τις δύο κορυφαίες ευκαιρίες, σε ένα κακό από πλευράς θεάματος ντέρμπι, χωρίς πολλές φάσεις, με πολλά τρεξίματα, μονομαχίες και μπόλικη τακτική.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες άσκησαν πίεση στο τριφύλλι, με τον Λοντίγκιν να αποκρούει υπέροχα το σουτ του Φορτούνη μέσα από την περιοχή στο 59’ και τον Μασούρα να σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι με το αριστερό στο 64’.

Μετά τις πρώτες παρεμβάσεις των δύο προπονητών, αφότου πέρασε η πρώτη ώρα αγώνα, ο Παναθηναϊκός απέκτησε τον έλεγχο του ρυθμού χωρίς να γίνεται απειλητικός.

Ο Ολυμπιακός βγήκαν σε κατάσταση επιθετικού τρανζίσιον, με τον Μασούρα να επιχειρεί παράλληλο γύρισμα προς τον Ναβάρο και τον Λοντίγκιν να επεμβαίνει σωτήρια στο 75’ απομακρύνοντας τη μπάλα. Ο «κίπερ» του τριφυλλιού, μάλιστα, συνέχισε το ματς φορώντας προστατευτικό δίχτυ στο κεφάλι του.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 81’, με τους πράσινους να χάνουν πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κώτσιρας τροφοδότησε με τακουνάκι τον Σπόραρ που σούταρε με τη μία, αλλά ο Πασχαλάκης έσωσε την εστία του παραχωρώντας κόρνερ.

Στην τελευταία ευκαιρία πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Πασχαλάκης και πάλι έσωσε την εστία του στο γυριστό σουτ του Βέρμπιτς στο 90+10’.

Το ντέρμπι οδηγήθηκε στην παράταση όπου η πρώτη καλή ευκαιρία ανήκε στον Ολυμπιακό με τον Ποντένσε να βρίσκει τον Γιόβετιτς, η κεφαλιά του οποίου πέρασε άουτ (99’).

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης πολλοί παίκτες πάθαιναν κράμπες, με τον Σπόραρ να γίνεται αναγκαστική αλλαγή και τον Τερίμ να βάζει τον Ακαϊντίν σε θέση στράικερ (!), καθώς και ο Βέρμπιτς είχε ήδη αποχωρήσει και στον πάγκο δεν υπήρχαν επιλογές.

Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε της παράτασης και το ματς οδηγήσει στη διαδικασία των πέναλτι.