Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-1: Ανοιχτοί λογαριασμοί και η πρόκριση κρίνεται στο Φάληρο

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός άφησαν... ανοιχτούς λογαριασμούς και η πρόκριση θα κριθεί στο Φάληρο

Δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα, από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ, διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό (1-1) στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με αριστερό σουτ του Αλεξανδρόπουλου στο 45’ (0-1) και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με καρφωτή κεφαλιά του Ιωαννίδη στο (1-1) στο 65’, ενώ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις για να πάρει τη νίκη και η πρόκριση στην προημιτελική φάση του θεσμού θα κριθεί στη ρεβάνς των «αιωνίων» στο Φάληρο την προσεχή Τετάρτη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων και των δεύτερων αγώνων για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας 2023/24 έχουν ως εξής:

ΑΕΚ-Άρης 0-0 17/01 (19:00)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1 17/01 (21:00)

Νίκη Βόλου-Λεβαδειακός 1-1 18/01 (19:00)

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-1

90+3' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους "πράσινους"!

90+1' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναικό το σουτ του Ιωαννίδη καταλήγει εκτός

87' Κίτρινη κάρτα σε Ρέτσο

72' Κίτρινη κάρτα στον Ιωαννίδη

65' Φέρνει το παιχνίδι στα ίσα ο Παναθηναικός για το 1-1 με κεφαλιά του Ιωαννίδη μετά από κόρνερ

53' Καλή προσπάθεια από Βέρμπιτς, η μπάλα όμως στο σουτ του κατέληξε ψηλά άουτ

Έναρξη β' μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ  Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-1

45' Γκολ για τον Ολυμπιακό με Αλεξανδρόπουλο για το 0-1 - Δεν πανηγύρισε ενάντια στην πρώην ομάδα του ο νεαρός χαφ

42' Σουτ Ιωννίδη μπλοκάρει ο Πασχαλάκης

39' Μακρινό σουτ από Αϊτόρ, ψηλά άουτ η μπάλα

29' Αντεπίθεση Ολυμπιακού από τα δεξιά, με τον Μασούρα να γεμίζει και τον Κώτσιρα να διώχνει σωτήρια σε πλάγιο

25' Καλή στιγμή για Ολυμπιακό: Εύκολα μπλοκάρει το σουτ του Μασούρα μετά από κλέψιμο του Ρίτσαρντς ο Λοντίγκιν

19'  Άστοχο σουτ από Μπερνάρ από το ύψος της περιοχής

18' Τίποτα σημαντικό σε 18 λεπτά αγώνα

10' Κίτρινη σε Αλεξανδρόπουλο μετά από επικίνδυνο φάουλ στον αντίπαλο

8' Ωραίο κόψιμο Ρούμπεν σε μπαλιά που πήγε να βγει από τα αριστερά