ΠΑΟ - ΠΑΟΚ 1-0: Πήρε το κύπελλο το «τριφύλλι» του Ιβάν!

Η μεγάλη επιστροφή του Παναθηναϊκού στα τρόπαια μετά από οκτώ χρόνια ανομβρίας είναι γεγονός! Το «τριφύλλι» επικράτησε του ΠΑΟΚ με 1-0 απόψε στο ΟΑΚΑ σε έναν επεισοδιακό τελικό και κατέκτησε το 19ο Κύπελλο της ιστορίας του, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αϊτόρ στο 34’.

Το πρώτο τέταρτο του ματς ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες. Αμφότερες προσπάθησαν να πιέσουν ψηλά και να δυσκολέψουν τη φάση ανάπτυξης, με τον Παναθηναϊκό να έχει καλύτερα αποτελέσματα και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί με μεγάλες μπάλες προς τον Ακπομ να αποφύγει το πρέσινγκ.

Παρά ταύτα, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει υποσχόμενη ευκαιρία μέχρι τη φάση του 28ου λεπτού.

Τότε ο Χουάνκαρ πήρε τον κόντρα από τον Λύρατζη και προσπάθησε να τροφοδοτήσει συρτά τον Ιωαννίδη. Αυτός κόπηκε καθαρά από τον Κούρτιτς, με τη μπάλα να φτάνει στο κεφάλι του Γκατσίνοβιτς και τον Βιεϊρίνια να κάνει προβολή για να τη διώξει.

Ο διαιτητής Αντόνιο Λαόθ από την Ισπανία κλήθηκε από τον VAR να δει τη φάση και καταλόγισε πέναλτι, εκτιμώντας ότι ο Βιεϊρίνια βρήκε στο κεφάλι τον Γκατσίνοβιτς αφότου αυτός ήρθε σε επαφή με τη μπάλα.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Αϊτόρ στο 34’ στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Πασχαλάκη που έπεσε στην αντίθετη και την είδε να καταλήγει στα δίχτυα του (1-0).

Ο Αϊτόρ πήγε να πανηγυρίσει το γκολ του Παναθηναϊκού μπροστά από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ και δέχτηκε αρκετά αντικείμενα, ένα εκ των οποίων (κομμάτι τσιμέντο) τον τραυμάτισε στο χέρι.

Ακολούθησαν διαπληκτισμοί μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, ενώ ο Ισπανός διαιτητής το πήρε στα χέρια του και διέταξε τη διακοπή του τελικού, στέλνοντας τους φιναλίστ στα αποδυτήρια εν μέσω νέων διαπληκτισμών παικτών και πάγκων.

Το ματς συνεχίστηκε μετά από περίπου μισή ώρα με τον Αϊτόρ να σουτάρει έξω από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα άουτ (38’).

O ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 44’, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Ακπομ από τη μικρή περιοχή μετά από υπέροχη σέντρα του Ζίβκοβιτς από δεξιά!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός απώλεσε την πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία με τον Παλάσιος να δίνει στον Γκατσίνοβιτς, το πλασέ του οποίου κόντραρε στον Ινγκασον και πέρασε δίπλα απ’ την εστία (47’).

Η απάντηση του ΠΑΟΚ στις μεγάλες ευκαιρίες ήρθε στο 58’, με τον Μπίσεσβαρ να εκμεταλλεύεται το γλίστρημα του Πέρεθ, να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει λίγα εκατοστά δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι των πράσινων.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την κατοχή μετά το 70’ και έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση στο 79’, μετά από κεφαλιά του Σβαμπ που έδιωξε πριν τη γραμμή ο Κώτσιρας σωτήρια!

Στο 81’ ο Πασχαλάκης έδιωξε με το χέρι επικίνδυνη συρτή σέντρα του Παλάσιος και στο 83’ ο Κρέσπο ανέκοψε με το σώμα τον Παλάσιος πριν βγει τετ α τετ από κάθετη πάσα του Καρλίτος.

Ο τελικός πήγαινε πάνω-κάτω στα τελευταία λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να ρισκάρει για να φτάσει στην ισοφάριση και να δημιουργεί καλή ευκαιρία στο 86’ μετά από σέντρα του Λύρατζη που έδιωξε δύσκολα ο Μπρινιόλι και κατόπιν σουτ του Σβαμπ που κόντραρε στον Βέλεθ.

Στο 89’ οι παίκτες του ΠΑΟΚ συνδυάστηκαν ωραία από αριστερά αλλά το σουτ του Μίτριτσα έφυγε πάνω από τα δοκάρια, στο 90’ ο Τσόλακ δεν βρήκε για λίγα εκατοστά τη μπάλα από τη μικρή περιοχή και στο 92’ ο Μπρινιόλι έσωσε την εστία του μετά από σέντρα-σουτ του Μίτριτσα.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την επιστροφή του στα τρόπαια μετά από οκτώ χρόνια μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:
1' Σέντρα στον τελικό!
4' Πρώτο κόρνερ, για τον Παναθηναϊκό, πέρασε ανεκμετάλλευτο
7' Κίτρινη στον Αουγκούστο
10' Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά
22' Κίτρινη στον Σοάρες
29' Εντός περιοχής πτώση του Ιωαννίδη μετά από μαρκάρισμα του Κούρτιτς
31' Η φάση εξετάζεται από τον VAR
32' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό!
34' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!
Ο Αϊτόρ ξεγελά τον Πασχαλάκη και από το σημείο του πέναλτι ανοίγει το σκορ
35' Ο Λαόθ στέλνει ξανά τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, καθώς κατά τη στιγμή των πανηγυρισμών ένα αντικείμενο έπεσε από την κερκίδα και τραυμάτισε τον Αϊτόρ
-Ο Ισπανός διαιτητής κρατά μία τεράστια πέτρα και ένα πλαστικό μπουκάλι.
-Μία διμοιρία των ΜΑΤ μέσα στη φυσούνα των αποδυτηρίων
-Μετά από 18 λεπτά αρχίζουν να  βγαίνουν ξανά στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων
-Μέσα από τα μεγάφωνα του σταδίου ο Λαόθ ζήτησε να γνωστοποιηθεί ότι στην επόμενη διακοπή θα τελειώσει οριστικά το παιχνίδι
-Μιλάει με τους δύο αρχηγούς στη σέντρα ο Λαόθ
-Μπανταρισμένο το κεφάλι του Γκατσίνοβιτς
35' Με σέντρα του ΠΑΟΚ συνεχίζεται το παιχνίδι
44' Κεφαλιά του Άκπομ, αποκρούει σταθερά πάνω στη γραμμή ο Μπρινιόλι
45+2' Εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς. πάνω στο τείχος
45+5' Τέλος πρώτου μέρους!

Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ελ Καντουρί και Σίντκλεϊ αντί των Σοάρες και Βιεϊρίνια

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
47' Εντός περιοχής σουτ του Γκατσίνοβιτς, σωτήρια κόντρα από τον Ίνγκασον σε κόρνερ
50' Ο Αουγκούστο υψώνει το πόδι του στο ύψος του Βέλεθ που διεκδικεί την μπάλα με κεφαλιά, τον πετυχαίνει, αλλά ο Λαόθ αρκείται σε συστάσεις στον παίκτη του ΠΑΟΚ που έχει κίτρινη από το πρώτο ημίχρονο
52' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Σβάαμπ αντί Αουγκούστο
58' Ο Βέλεθ γλιστρά, ο Μπίσεσβαρ κλέβει την μπάλα στο κέντρο, μπαίνει στην περιοχή, αλλά το φαλτσαριστό πλασέ του είναι ελάχιστα άστοχο
62' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Μιτρίτσα αντί Μπίσεσβαρ
67' Κίτρινη στον Γκατσίνοβιτς
67' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Τσόλακ αντί Άκπομ
68' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό: Κουρμπέλης αντί Βιγιαφάνιες
76' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό: Καρλίτος και Αλεξανδρόπουλος αντί των Ιωαννίδη και Γκατσίνοβιτς αντιστοίχως
79' Εντός περιοχής σουτ του Ελ Καντουρί, κόντρα στον Σχένκεφελντ, κόρνερ
80' Εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά Σβάαμπ, προ της γραμμής απομακρύνει ο Κώτσιρας
89' Εντός περιοχής σουτ του Μιτρίτσα, η μπάλα πάνω από την εστία του Μπρινιόλι
90' Σέντρα Ζίβκοβιτς, κεφαλιά Σβάαμπ, άστοχη
92' Σέντρα-σουτ του Μιτρίτσα, ασταθής απόκρουση του Μπρινιόλι, δεν καταφέρνει κάποιος παίκτης του ΠΑΟΚ να σκοράρει στην ανυπεράσπιστη εστία
94' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό: Σάρλια αντί Παλάσιος
95' Κίτρινη στον Αλεξανδρόπουλο για φάουλ στον Σίντκλεϊ
96' Κίτρινη στον Σίντκλεϊ για θέατρο, κίτρινη σε Κρέσπο, Κούρτιτς και Ζιβκοβιτς για διαμαρτυρία
97' Τέλος του αγώνα!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ 1-0 (21.5)
Γήπεδο:
ΟΑΚΑ
Σκόρερ: 34' πέν. Αϊτόρ
Διαιτητές: Αντόνιο Μιγκέλ Ματέου Λαόθ - Πάου Ντέιβις, Ρομπέρτο Αλομάρ - Ευάγγελος Μανούχος
VAR: Ρικάρντο Μπενγκοετσέα / AVAR: Άγγελος Ευαγγέλου
Κίτρινες: Αλεξανδρόπουλος / Αουγκούστο, Σοάρες, Μιτρίτσα, Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι - Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ - Πέρεθ, Γκατσίνοβιτς (76' Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες (68' Κουρμπέλης) - Αϊτόρ, Παλάσιος (94' Σάρλια), Ιωαννίδης (76' Καρλίτος).
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης - Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (46' Σίντκλεϊ) - Αουγκούστο (52' Σβάαμπ), Κούρτιτς - Ζίβκοβιτς, Σοάρες (46' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (62' Μιτρίτσα) - Άκπομ (67' Τσόλακ).