Mατσάρα στη Λαμία

Ο Ολυμπιακός έχει προβάδισμα πρόκρισης με το 3-3 στη Λαμία, όμως την καλή εικόνα που έβγαλαν στο ντεμπούτο τους στην 11άδα οι Σολδάνο (γκολ και 2 ασίστ) και Ντίας (γκολ), χάλασε από την κακή εικόνα και τα λάθη άμυνας και Χουτεσιώτη! Φαίνεται πως πέρασε την γραμμή η μπάλα πριν το 2ο γκολ των φιλοξενούμενων.

Ο Ολυμπιακός των αρκετών αλλαγών στον σχηματισμό του τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην αξιόμαχη Λαμία εκτός έδρας αφήνοντας ανοι(Χ)τούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς στο Καραϊσκάκη με το τελικό 3-3. Συνολικά πολύ ωραίο το ματς με αρκετά γκολ στην Λαμία και με λάθη της άμυνας και του τερματοφύλακα των Πειραιωτών αλλά και αυτογκόλ του Μπουχαλάκη. Στα πολύ θετικά για τον Ολυμπιακό το γεγονός πως ο Σολδάνο είχε δύο ασίστ και ένα γκολ και ότι σκόραρε και ο Ζιλ Ντίας. Δύο γκολ από τον Τσούκαλο η Λαμία.

ΜΕ 4-4-2 Ο ΜΑΡΤΙΝΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ
Ο Πέδρο Μαρτίνς - όπως αναμενόταν - θα έχει διάταξη 4-4-2 στο ματς Κυπέλλου με την Λαμία αλλά τον Χουτεσιώτη στα γκολπόστ του Ολυμπιακού. Η διάταξη του Ολυμπιακού: Χουτεσιώτης πορτιέρο, Μεριά και Μιράντα στο κέντρο άμυνας, Ανδρούτσος δεξί μπακ και Τσιμίκας αριστερά, κέντρο με Μπουχαλάκη και Καμαρά, Ντίας και Μασούρα στα άκρα της επίθεσης και Χασάν και Σολδάνο μπροστά.

ΠΩΣ ΑΡΧΙΣΕ Η ΛΑΜΙΑ
Ο Χάβος από την άλλη είχε σχηματισμό με Σαράνοφ πορτιέρο, άμυνα με Ασίγκμπα, Καρυπίδη, Πλιάτσικα και Βάντερσον. Κέντρο με Μπουλούλη και Σκόνδρα, Πίτι επιτελικό και Ασούμπρε - Τόμας στα άκρα με φορ τον Τσούκαλο.

ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΧΟΥΤΕΣΙΩΤΗ ΣΤΟ 1-0 ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ, ΤΟ 1-1 Ο ΖΙΛ ΝΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΓΚΟΛ ΜΠΟΥΧΑΛΑΚΗ
Το ματς ξεκίνησε υπό δύσκολες συνθήκες με δυνατή βροχόπτωση και σε βαρύ και ολισθηρό αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Καρυπίδης έχασε πολύ καλή φάση για γκολ με κεφαλιά του άουτ. Στο 4' ένα σουτ του Ανδρούτσου αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Στο 5ο λεπτό ο Μασούρας κέρδισε κόρνερ από την προσπάθειά του ενώ λίγο μετά ο Μεριά είχε μία κεφαλιά έξω. Στο 9ο λεπτό ο Τσούκαλος με σουτ μπροστά από τον Μεριά έκανε το 1-0 σε φάση όπου ο Χουτεσιώτης είχε λανθασμένη αντίδραση και παρότι βρήκε την μπάλα με το χέρι δεν την συγκράτησε για να δεχθεί γκολ. Στο 12ο λεπτό σε φάση που ξεκίνησε με μπαλιά του Μιράντα ο Σολδάνο έκανε το γύρισμα και ο Ζιλ Ντίας εξαιρετικά έκανε από κοντά το 1-1. Ήταν το πρώτο γκολ του Πορτογάλου με τον Ολυμπιακό και η πρώτη ασίστ του Σολδάνο.

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε χαμένες ευκαιρίες με τον Χασάν στο 21', τον Ντίας στο 26' με χαμένο τετ α τετ μετά από πάσα του Σολδάνο και στο 29' επίσης με τετ α τετ με τον Γιώργο Μασούρα. Στο 31' όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού δέχθηκαν γκολ ξανά από λάθος τους. Ο Πίτι πέρασε τον Ντίας και έκανε σέντρα με τον Μπουχαλάκη να βάζει το πόδι του για να διώξει την μπάλα αλλά να την στέλνει στα δίχτυα. Το α' μέρος πάντως παρότι η Λαμία έβαλε για τα καλά δύσκολα στον Ολυμπιακό τελείωσε με 3 - 10 τελικές.

ΜΕ ΤΟΝ ΣΟΛΔΑΝΟ ΤΟ 2-2 ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΑΙ Ο ΧΑΣΑΝ ΤΟ 3-2
Στο 51ο λεπτό μετά από γύρισμα του Γιώργου Μασούρα προς τον Σολδάνο έγινε το 2-2 σε μία φάση όπου από την Λαμία υπήρξαν παράπονα ότι η μπάλα είχε βγει πριν την βγάλει ο Έλληνας χαφ. Στο 59' ο Σαράνοφ είχε νέα επέμβαση σε προσπάθεια του Ολυμπιακού. Στο 61' ο Ανδρούτσος ελίχθηκε εξαιρετικά και έδωσε στον Καμαρά που 'έσκαψε' για τον Σολδάνο, με τον Αργεντίνο να δίνει με κεφαλιά την μπάλα στον Χασάν που σκόραρε από κοντά το 3-2.

ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ 3-3 Η ΛΑΜΙΑ
Στο 62ο λεπτό ο Τσούκαλος σκόραρε ξανά για το 3-3. Μετά από μία εξίσου ωραία επίθεση της Λαμίας με πάσα - τακουνάκι του Ασούμπρε προς τον Βασιλαντωνόπουλο που έβγαλε την μπαλιά που έφτασε στον Τσούκαλο ο οποίος σούταρε προ του Μεριά για το 3-3. Στο 68' ο Χουτεσιώτης απέκρουσε φάουλ του Πίτι. Ο Μαρτίνς επιχείρησε να... πειράξει τον σχηματισμό του βάζοντας και τον Κούτρη στο ματς. Στο 87' ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε ένα σουτ του Μπερτόλιο. Στο 90+ έκανε ένα σουτ ο Γκερέρο που βρήκε κόντρα και έφυγε λίγο έξω. Εν τέλει το 3-3 έμεινε μέχρι τέλους.

MVP: Ο Σολδάνο. Και πρώτες ασίστ (σ.σ. δύο) αλλά και πρώτο γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού. Πολύ καλή προσπάθεια. Από κοντά ο Τσούκαλος με τα δύο γκολ του.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Από την Λαμία ο Σαράνοφ στο α' μέρος έχει κάνει ορισμένες πολύ καλές επεμβάσεις. Ο Πίτι έχει θετικό πρόσημο καθώς είναι στην φάση του 2-1 και από τον Ολυμπιακό κυρίως ο Ζιλ Ντίας για το τέρμα του.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η άμυνα του Ολυμπιακού και ο γκολκίπερ του κυρίως στο α' μέρος. Με προβλήματα ανά διαστήματα και η άμυνα με το κέντρο της Λαμίας.

Η ΓΚΑΦΑ: Εδώ μπορούν να μπουν τα δύο λάθη των παικτών του Ολυμπιακού για να γίνει το 2-1 του α' μέρους. Των Χουτεσιώτη και Μπουχαλάκη.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Με λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο και στα φάουλ η διαιτησία. Στο α' μέρος υπήρξαν λανθασμένες υποδείξεις οφσάιντ και για τις δύο ομάδες. Στο β' μέρος οι Φθιωτοί διαμαρτύρονται πως η μπάλα πέρασε ολόκληρη εκτός γραμμής πριν το γύρισμα του Μασούρα στην φάση με το γκολ του Σολδάνο στο 2-2. Τα ριπλέι δεν ήταν τόσο διαφωτιστικά ως προς το εάν πέρασε ολόκληρη ή όχι, όπως δηλαδή θα το έδειχνε η τεχνολογία γραμμής. Μπορεί να φάνηκε κάτι τέτοιο αλλά δεν είναι τόσο σίγουρο. Γενικά και οι δύο ομάδες είχαν αρκετά παράπονα.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Η κάπως... πειραματική ενδεκάδα του Ολυμπιακού συνάντησε αισθητές δυσκολίες στην έδρα της Λαμίας. Για την Λαμία προφανώς είναι ένα πολύ καλό αποτέλεσμα μετά από μεγάλη προσπάθεια. Αυτό το 3-3 βέβαια είναι αποτέλεσμα που δίνει ρόλο φαβορί στους Πειραιώτες καθώς η ρεβάνς είναι στο Καραϊσκάκη.

Λαμία: Σαράνοφ, Καρυπίδης, Πλιάτσικας, Ασούμπρε, Πίτι, Τομάς (66' Μπερτόλιο), Σκόνδρας, Βάντερσον, Τσούκαλος (72' Καραμάνος), Ασίγκμπα (46' Βασιλαντωνόπουλος) και Μπουλούλης.
Ολυμπιακός: Χουτεσιώτης, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ανδρούτσος, Μασούρας, Χασάν (66' Γκερέρο), Μεριά, Τσιμίκας, Μιράντα, Σολδάνο (89' Βοϊλης) και Ντίας (73' Κούτρης).

Aπό: gazzetta.gr