Προβλημάτισε και το πλήρωσε η ΑΕΚ

Προβλημάτισε με την εικόνα της η ΑΕΚ σε όλη την διάρκεια του αγώνα με τον Κισσαμικό στα Χανιά και το πλήρωσε στο τέλος. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο πρώτο ματς της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, με την Ένωση να προηγείται με τον Πόνσε στο 37΄ και τον Ρίσκι να ισοφαρίζει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ρεβάνς θα γίνει σε δύο εβδομάδες στο ΟΑΚΑ.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να αιφνιδιάσουν τους πρωταθλητές, όταν ο Ρίσκι προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Τσιγκρίνσκι, αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Η ΑΕΚ στάθηκε τυχερή, καθώς άνοιξε το σκορ στην πρώτη φορά που πλησίασε με αξιώσεις την περιοχή του Παπαδόπουλου. Στο 37΄ ο Κλωναρίδης πέρασε την μπάλα στον Πόνσε (οριακά εκτεθειμένος) και ο Αργεντινός εκτέλεσε άψογα για να γράψει το 0-1.

Το γκολ αυτό άλλαξε εντελώς τη μορφή του αγώνα, καθώς η ΑΕΚ προτίμησε να κάνει διαχείριση αποτελέσματος, ενώ ο Κισσαμικός ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολο –έως απίθανο- να ανατρέψει την κατάσταση. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες, οι «κιτρινόμαυροι» ήταν προκλητικά αδιάφοροι στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έτσι στο 90+3΄, στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ρίσκι ισοφάρισε. Μετά από εκτέλεση φάουλ και σύγχυση στην περιοχή, ο Φινλανδός σκόραρε από κοντά και η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πήρε αυτό που εδικαιούτο.

Διαιτητής: Παπαπέτρου

Κίτρινες: Ζιούλης – Τσιγκρίνσκι, Μοράν, Μπακάκης

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Τόλι (82΄ Τεγούσης), Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Σιμόν (68΄ Καραγιάννης), Χαλκιαδάκης (62΄ Αρναρέλλης), Βρεττός, Ρίσκι.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Άλεφ, Μάνταλος, Κλωναρίδης (71΄ Μοράν), Γκάλο (79΄ Γιαννιώτας), Μπογέ, Πόνσε.