Με άνεση και... 31 τελικές η Ελλάδα του Άγγελου!

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, με την Ελλάδα να προσπαθεί να επιτεθεί και το Λιχτενστάιν κατά βάση να αμύνεται, η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη βρήκε το γκολ που έψαχνε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 0-1. Πολύ ωραίο το γκολ, σκόρερ ο Φορτούνης με σουτ, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Κουρμπέλη που «τρύπησε» την άμυνα των γηπεδούχων.

Καλύτερη ήταν η απόδοση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο. Η μεσαία γραμμή της Ελλάδας, με κορυφαίο τον Ζέκα, είχε τον έλεγχο και αναζητούσε ένα ακόμη γκολ ώστε να εξασφαλίσει νωρίς τους τρεις βαθμούς της νίκης. Αυτό άργησε, αλλά ήρθε τελικά στο 80ό λεπτό από ωραίο σουτ του Δώνη μετά από ασίστ του Μασούρα. Το 0-2 σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του Αναστασιάδη.

Η Ελλάδα είχε 31 ευκαιρίες για γκολ, με 10 σουτ στην εστία και πήρε εύκολα την πρώτη της νίκη στα Προκριματικά, επί του αδύναμου Λιχτενστάιν.

Στα αρνητικά, η αποχώρηση του Μήτρογλου στο εικοσάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, με πρόβλημα στη γάμπα. Οι πρώτες εκτιμήσεις πάντως, αναφέρουν πως θα μπορέσει να αγωνιστεί κανονικά στο παιχνίδι με την Βοσνία την ερχόμενη Τρίτη στις 21:45.