Περιπετειώδης νίκη για Αγγλία

Έστω και την τελευταία στιγμή, η Αγγλία νίκησε την Ισλανδία 1-0 στο Ρέικιαβικ και ξεκίνησε με επιτυχία τις προσπάθειες της στον δεύτερο όμιλο της πρώτης κατηγορίας του Nations League.

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Στέρλινγκ στο 91’και χαμένο των Ισλανδών στο 93’, η Αγγλία νίκησε 1-0 στο Ρέικιαβικ τους Σκανδιναβούς στην πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου της πρώτης κατηγορίας του Nations League και ξεκίνησε με νίκη την προσπάθεια της πρωτιάς στο γκρουπ.

Οι Άγγλοι ξεκίνησαν δυνατά και στο πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο 28’, ο Ντάιερ ανάγκασε σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Χάλντορσον, ο Τραούστασον απάντησε στο 34’ για τους Ισλανδούς και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, έπεσε ο ρυθμός και φτάσαμε στο 65΄για να χάσει μια καλή ευκαιρία ο Ουόκερ. Όμως, στο 71’ ο μέσος της Μάντσεστερ Σίτι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Τραούστασον και άλλαξαν τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ ήταν πιο απειλητικοί χωρίς να ολοκληρώνουν τις προσπάθειες τους. Τελικά, το κατάφεραν στο 92΄, όταν ο Ινγκασον έκανε πέναλτι και ο Στέρλινγκ έκανε το 0-1, με τον σέντερ μπακ του ΠΑΟΚ να αποβάλλεται.

Όμως, οι συγκινήσεις δε σταμάτησαν εκεί, αφού στο 93΄ο Γκόμεζ ανέτρεψε τον Φρίτζονσον, όμως ο Μπιάρνασον αστόχησε στην εκτέλεση.

Αζερμπαϊτζάν-Λουξεμβούργο 1-2
Στο 43’, ο Αλασκάροφ συνδυάστηκε με τον Σεϊμπάεφ και αυτός από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0. Στο 48’, από την προσπάθεια του Τιλ, ο Κρίβοτσουκ έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 72’, ο Ναγκίεφ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και το καταφανέστατο πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Ροντρίγκες για το τελικό 1-2.

Πηγή: gazetta.gr