Ο Ντούσκο «πάγωσε» την Ιταλία – Με το δεξί η Ολλανδία (Αποτελέσματα)

Χαλαρό διπλό για την Αλβανία

Δυναμικά μπήκε στο Nations League η Αλβανία. Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, επικράτησε 2-0 στη Λευκορωσία. Νικηφόρα ξεκίνησε και το Καζακστάν, που έφυγε με το ίδιο σκορ από τη Λιθουανία.
Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Nations League η Αλβανία.

Εκμεταλλευόμενη την ποιοτική της ανωτερότητα από τη Λευκορωσία, η ομάδα του Εντοάρντο Ρέγια πήρε σχετικά άνετο διπλό (2-0).

Ένα όμορφο σουτ του Τσικαλέσι έξω από την περιοχή στο 23’ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Μπάρε ήταν εκείνος που κλείδωσε τη νίκη στο 78’.

Νωρίτερα το Καζακστάν είχε μπει κι εκείνο δυναμικά στη διοργάνωση και με γκολ των Ζαϊνουντίνοφ στο 4’ και Κουάτ στο 86’, πανηγύρισε την νίκη επίσης με 2-0 στην Λιθουανία.

Η βαθμολογία του 4ου ομίλου στο γ’ γκρουπ δυναμικότητας

Αλβανία 3 (2-0)
Καζακστάν 3 (2-0)
Λιθουανία 0 (0-2)
Λευκορωσία 0 (0-2)

Ο Ντούσκο «πάγωσε» την Ιταλία – Με το δεξί η Ολλανδία

Η Βοσνία/Ερζεγοβίνη, στο ντεμπούτο του Ντούσαν Μπάγεβιτς, πήρε ισοπαλία 1-1 από την Ιταλία, στην πρεμιέρα του UEFA Nations League. Νίκη για την Ολλανδία, 1-0 την Πολωνία, στο άλλο ματς του ομίλου.

Η Βοσνία/Ερζεγοβίνη ήταν από τις ομάδες που προκάλεσαν αίσθηση στην πρεμιέρα του UEFA Nations League. Στο ντεμπούτο του Ντούσαν Μπάγεβιτς στον πάγκο, οι Βαλκάνιοι απέσπασαν ισοπαλία 1-1 από την Ιταλία στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 57’ με τον Ντζέκο και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 67’ με τον Σένσι.

Η Ιταλία μπήκε με στόχο να πάρει τον έλεγχο και το κατάφερε, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Η Βοσνία/Ερζεγοβίνη αμύνθηκε σωστά, έχοντας κοντά τις γραμμές της και έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία της. Ωστόσο, δεν έκανε αισθητή την παρουσία της επιθετικά, με τον Ντζέκο να μοιάζει σαν την… καλαμιά στον κάμπο.

Το πεντάλεπτο 53’-57’ ήταν… καυτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Χότζιτς για να έρθει η «ισοφάριση» από τους γηπεδούχους με τον Ινσίνιε. Στο 57’ η ομάδα του Μπάγεβιτς «πάγωσε» τη σκουάντρα ατζούρα με κοντινό σουτ του Ντζέκο, ο οποίος έκανε το 0-1. Η χαρά, όμως, κράτησε λίγο, αφού στο 67’ ο Σένσι, μετά από ασίστ του Ινσίνιε, έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Στο τελευταίο εικοσάλεπτο το ματς άνοιξε, με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ. Έτσι, το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Με το δεξί η Ολλανδία

«Κεφάλι» στον 1ο όμιλο του Α’ γκρουπ πήρε η Ολλανδία, που νίκησε με σκορ 1-0 την Πολωνία στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπέρχβαϊν (61’).

Η Ολλανδία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με κορυφαία το δοκάρι του Ντε Γιονγκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Πολωνία, που αγωνίστηκε χωρίς τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και απείλησε λίγες φορές. Η εμφάνισή της δεν «έβγαλε μάτια», αλλά δεν ήταν και κακή.

Η υπεροχή των «οράνιε» καρποφόρησε στο 61’, όταν μετά από σέντρα του Ντε Γιονγκ και πάσα του Χάτεμπερ, ο Μπέργχβαϊιν με προβολή από το ένα μέτρο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο, δεν απειλήθηκαν καθόλου μέχρι το τέλος και έφτασαν στην πρώτη νίκη τους στη διοργάνωση.

Μεγάλα «διπλά» για Αυστρία και Τσεχία

Η Αυστρία πέρασε από την έδρα της Νορβηγίας στην πρεμιέρα του Nations League, όπως και η Τσεχία από αυτή της Σλοβακίας σε ματς για την 2η κατηγορία της διοργάνωσης.

Με μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Νορβηγίας ξεκίνησε την πορεία της η Αυστρία, επικρατώντας με 2-1.

Γκρέγκοριτς και Ζάμπιτζερ είχαν δώσει αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους, με τον Έρλινγκ Χαάλαντ να σκοράρει και να μειώνει στο τελικό σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε παρά την πίεση των γηπεδούχων.

Στο άλλο ματς του 1ου ομίλου της 2ης κατηγορίας, Ρουμανία και Βόρειος Ιρλανδία έμειναν στο 1-1. Ο Πούσκας στο 25ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Ρουμάνους, με το ματς να... ζορίζει στο 39' για τους φιλοξενούμενους αφού ο Μαγκένις αποβλήθηκε. Ωστόσο, η Βόρειος Ιρλανδία βρήκε το γκολ που της έδωσε τον βαθμό με τον Γουάιτ στο 86'.

1ος όμιλος
Αυστρία 3 (2-1)
Βόρεια Ιρλανδία 1 (1-1)
Ρουμανία 1 (1-1)
Νορβηγία 0 (1-2)

Στον δεύτερο όμιλο της ίδιας κατηγορίας, η Τσεχία πέρασε με το εμφατικό 3-1 από την έδρα της Σλοβακίας. Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με τα... μπούνια. Ο Κουφάλ στο 48΄πήραν προβάδισμα, για να έρθει ο Ντόκαλ στο 53΄να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Κρμέντσικ στο 86ο λεπτό έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα, με τον Σρανζ δύο λεπτά μετά να μειώνει στο τελικό 3-1.

Τέλος, Σκωτία και Ισραήλ έμειναν στο 1-1 και πήραν από έναν βαθμό στην δική τους πρεμιέρα. Ο Κρίστι στο 45ο λεπτό με πέναλτι έδωσε κεφάλι στο σκορ στους γηπεδούχους, αλλά την... πάτησαν στο 73' με τον μόνιμο σκόρερ του Ισραήλ, τον Ζάχαβι!