Μουντιάλ: Πήρε τον μικρό τελικό η Κροατία!

Η Κροατία επιβλήθηκε με 2-1 του Μαρόκου στο μικρό τελικό του Μουντιάλ 2022 και κατέλαβε την τρίτη θέση του τουρνουά. Δύο γκολάρες από τους Γιόσκο Γκβάρντιολ και Μίσλαβ Όρσιτς έκαναν τη δουλειά.

Η Κροατία υποχώρησε μία θέση στο Μουντιάλ 2022 σε σχέση με το προηγούμενο στη Ρωσία, όμως μόνο ικανοποιημένη μπορεί να είναι με την παρουσία της στο τουρνουά. Το 2-1 επί του Μαρόκου στο μικρό τελικό ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι στο οποίο οι Κροάτες έδειξαν την κλάση τους.

Τα φανταστικά τέρματα των Γιόσκο Γκβάρντιολ και Μίσλαβ Όρσιτς έδωσαν τη νίκη στους Ευρωπαίους απέναντι στην καλύτερη αφρικανική ομάδα στην ιστορία των τουρνουά, που περιορίστηκε στο γκολ του Ασράφ Νταρί και σε ακόμα μία καλή εμφάνιση.

Η Εξέλιξη του αγώνα:
- Αρχίζει ο αγώνας
7' ΓΚΟΛ για την Κροατία. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πέρισιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Γκβάρντιολ με κεφαλιά-ψαράκι νίκησε τον Μπόνο για το 1-0!
9' ΓΚΟΛ για το Μαρόκο! Άμεση απάντηση και 1-1. Εκτέλεση φάουλ από τον Ζιγιέκ από δεξιά, ο Νταρί πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά (και αυτός) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

18' Διπλή ευκαιρία για την Κροατία. Ύστερα από ανάκτηση σε καίριο σημείο, σε πρώτο χρόνο το σουτ του Όρσιτς κόντραρε, ενώ σε δεύτερο η κεφαλιά του Κράμαριτς έλαβε το «στοπ» από τον Μπόνο.
24' Ευκαιρία για την Κροατία. Ωραίο συρτό σουτ από τον Μόντρις, ο Μπόνο αποκρούει σε δύο χρόνους, στον δεύτερο μάλιστα με... σφαλιάρα στην μπάλα προ του Λιβάγια!
29' Φάση για το Μαρόκο. Ωραία μπούκα του Χακίμι από δεξιά, έκανε το παράλληλο γύρισμα όμως ο Εν Νεσίρι δεν βρήκε την μπάλα με σωστό βηματισμό. Ήταν λίγο πιο μπροστά.
37' Φάση για το Μαρόκο. Εκτέλεση κόρνερ του Ζιγιέκ από δεξιά, πετάγεται στο πρώτο δοκάρι ο Εν Νεσίρι, με την κεφαλιά του να φεύγει λίγο έξω.
42' ΓΚΟΛ 2-1 για την Κροατία. Υπέροχο πλασέ από τον Όρσιτς, με ιδανικό φάλτσο νικάει τον Μπόνο και δίνει ξανά προβάδισμα στην Κροατία
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Τέλος ημιχρόνου.
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
47' Δυνατό σουτ από τον Όρσιτς, η μπάλα κοντράρει και περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Κόρνερ για τους Κροάτες.
71' Δοκιμάζει το πόδι του από μακριά ο Βλάσιτς, πάνω από το οριζόντιο η μπάλα.
87' Ευκαιρία για την Κροατία, με τον Όρσιτς να βρήσκει με πάσα τον Κόβατσιτς και εκείνον να σουτάρει μετά από όμορφη ντρίπλα, λίγο άουτ.