Άλλο ένα θαύμα από το Μαρόκο: Πέταξε έξω την Πορτογαλία!

Ενα ακόμη ποδοσφαιρικό θαύμα έκανε το εκπληκτικό Μαρόκο, στο ματς που διεξήχθη στο «Al Thumama Stadium» στη Ντόχα, παρουσία 45 χιλιάδων θεατών, και συνεχίζει την πορεία του προς τον ουρανό, καθώς νίκησε σήμερα με 1-0 την Πορτογαλία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ του Κατάρ, για πρώτη φορά στην ιστορία του, όπου θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Αγγλία-Γαλλία για μια θέση στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης!

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Η απίθανη ομάδα του Βαχίντ Ρετραγκί μετά την Ισπανία, την οποία απέκλεισε από τα προημιτελικά, νίκησε σήμερα και την Πορτογαλία, η οποία ξεκίνησε τον αγώνα ξανά χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Οι Μαροκινοί έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με το απίθανο γκολ του Εν Νεσίρι στο 42ο λεπτό και κατάφεραν να κρατήσουν τη μεγάλη νίκη και την ιστορική πρόκριση, μολονότι αγωνίστηκαν χωρίς τους βασικούς στην άμυνα τους και στα τελευταία λεπτά της παράτασης με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σεντίρα.

Οι Μαροκινοί, που αγωνίστηκαν χωρίς δύο βασικούς παίκτες στην άμυνα, τους Αγκέρντ, Μαζραουί και έχασαν και τον Σαϊς με τραυματισμό, ήταν ήδη πριν το ματς το πρώτο αραβικό έθνος που έφτασε σε προημιτελικά Μουντιάλ και η τέταρτη αφρικανική ομάδα που προχώρησε ως τους «8» μετά το Καμερούν (1990), τη Σενεγάλη (2002) και την Γκάνα (2010).

ΜΑΡΟΚΟ (Ρετραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Σάις (58' Ντάρι), Ελ Γιαμίκ, Ατιά-Αλά, Ουναχί, Άμραμπατ, Αμαλάχ, Ζιγιέχ (81' Ζαμπράνε) Εν Νεσίρι, Μπουφάλ (81' Αμπουκλάλ).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σάντος): Ντιόγο Κόστα, Νταλότ, Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο (51' Κανσέλο), Μπερνάρντο Σίλβα, Νέβες (51' Ρονάλντο), Οτάβιο (69' Βιτίνια), Φερνάντες, Γκονσάλο Ράμος (69' Λεάο), Φέλιξ.