Βόμβα μεγατόνων, πέταξαν έξω την Βραζιλία οι Κροάτες!

Το ξανάκανε! Η συγκλονιστική Κροατία ισοφάρισε στο 117' της παράτασης τη Βραζιλία και στα πέναλτι αποδείχθηκε ξανά επτάψυχη! Η απόκρουση του Ντόμινικ Λιβάκοβιτς και το δοκάρι του Μαρκίνιος έστειλαν την παρέα του Λούκα Μόντριτς στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2022.

Ο Ντόμινικ Λιβάκοβιτς έκανε ρεκόρ επεμβάσεων για τερματοφύλακα από την πατρίδα του, η Κροατία δεν είχε πρόβλημα να παίξει ακόμα μια παράταση, την όγδοη στα τελευταία εννέα νοκ άουτ της σε μεγάλη διοργάνωση και τελικά, όταν έστειλε τον αγώνα στα πέναλτι, δικαιώθηκε! Η Βραζιλία λύγισε και οι Κροάτες με 4-2 προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2022.

Ο Μπρούνο Πέτκοβιτς στο 117' ισοφάρισε το γκολ του Νεϊμάρ στο 105' του εξτρά χρόνου, με τη Σελεσάο να έχει τις ευκαιρίες με το μέρος της, αλλά όχι και τον εκπληκτικό Λιβάκοβιτς. Ο Κροάτης τερματοφύλακας έπιασε σχεδόν τα πάντα, έκανε άλλη μια επέμβαση στα πέναλτι (στον Ροντρίγκο) και μαζί με το δοκάρι του Μαρκίνιος, έστειλε τη χώρα του στους 4.

Πλέον, η Κροατία περιμένει στα ημιτελικά το νικητή του βραδινού προημιτελικού μεταξύ Ολλανδίας και Αργεντινής, τον οποίο θα αντιμετωπίσει την Τρίτη στις 21:00 ώρα Ελλάδας.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Άρχισε ο αγώνας.

5' Σουτ του Βινίσους στην αγκαλιά του Λιβάκοβιτς η μπάλα.

21' Πλασέ του Νέιμαρ η μπάλα στην αγκαλιά του Λιβάκοβιτς.

29' Σουτ του Πέρισιτς η μπάλα ψηλά από την εστία του Άλισον.

41' Απευθείας εκτέλεση φαουλ του Νέιμαρ στα χέρια του Λιβάκοβιτς η μπάλα.

Τέλος του πρώτου μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

47' Λίγο έλειψε ο Γκβαρτντιόλ να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Λιβάκοβιτς, διώχνει με το πόδι ο κίπερ της Κροατίας.

48' Σουτ του Βινίσιους με τα πόδια λέει όχι και πάλι ο Λιβάκοβιτς.

55' Πλασέ του Νέιμρα με τα πόδια και πάλι λέεει όχι

66' Νέα μεγάλη φάση για τη Βραζιλία! Μετά από καραμπόλες, ο Πακετά βρίσκεται σε θέση βολής αλλά πλασάρει πάνω στον Λιβάκοβιτς από τη μικρή περιοχή.

76' Νέα φάση για την Βραζιλία! Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και κάθετη του Ρισάρλισον, ο Λιβάκοβιτς σταματάει τον Νεϊμάρ σε νέο πλάγιο τετ-α-τετ.

82' Κεφαλιά του Ρισάρλισον, ψηλά άουτ η μπάλα.

86' Φάση για τη Βραζιλία. Πρώτο σουτ του Μιλιτάο, η μπάλα κοντράρει και του... επιστρέφεται, πιάνει νέο σουτ που κοντράρει και περνά κόρνερ.

4 λεπτά ο έξτρα χρόνος.

Αυτό ήταν, πάμε παράταση! Κροατία και Βραζιλία έμειναν στο 0-0 και θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά στο έξτρα ημίωρο. Από ένα ημίχρονο για τις δύο ομάδες, με τον Λιβάκοβιτς να κρατάει για άλλο ένα παιχνίδι όρθια τη "χρβάτσκα".

90' Σέντρα στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης!

Στο 97' φτάσαμε, παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Κροατία και Βραζιλία.

101' O Πέδρο πήγε με ψαλιδάκι να απειλήσει, στην αγκαλιά του Λιβάκοβιτς η μπάλα.

105'+1' ΓΚΟΛ για τη Βραζιλία! Απίθανη συνεργασία, με τους Νεϊμάρ, Ροντρίγκο, Πακετά να κρύβουν την μπάλα, ο Νεϊμάρ πέρασε και τον Λιβάκοβιτς και πλάσαρε για το 1-0!

Φινάλε στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης!

106' Σέντρα στο δεύτερο μέρος της παράτασης!

117' ΓΚΟΛ για την Κροατία! 1-1. Φεύγει στην κόντρα στην χρβάτσκα με την Βραζιλία να έχει 6 παίκτες πάνω από τη σέντρα (!), με τον Όρσιτς να γυρίζει παράλληλα, ο Πέτκοβιτς πιάνει το σουτ στην κίνηση που κοντράρει στον Μαρκίνιος και καταλήγει στα δίχτυα του Άλισον!

Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος!

120'+2' Μεγάλη φάση για την Βραζιλία! Σουτ στην κίνηση του Κασεμίρο, το βγάζει ο Λιβάκοβιτς και στην επαναφορά ο πεσμένος Γκβάρντιολ διώχνει με αυτοθυσία με το κεφάλι!

Φινάλε και στην παράταση, στα πέναλτι θα κριθεί η πρόκριση!

Πάμε για τα πέναλτι. Πρώτη θα εκτελέσει η Κροατία...

Γκολ, 1-0 η Κροατία με Βλάσιτς

Αποκρούει το πέναλτι του Ροντρίγκο  ο Λιβάκοβιτς. Προβάδισμα πρόκρισης για την Κροατία, το 1-0 παραμένει!

Γκολ, 2-1 μειώνει η Βραζιλία με Κασεμίρο.

Γκολ , 3-1 για την Κροατία με Μόντριτς

Γκολ, 3-2 μειώνουν οι Βραζιλιάνοι με Πέδρο

Γκολ, 4-2 για την Κροατία με Όρσιτς

Δοκάρι ο Μαρκίνιος

ΤΕΛΟΣ! ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Η ΑΠΙΘΑΝΗ ΚΡΟΑΤΙΑ, ΕΠΙΚΡΑΤΩΝΤΑΣ 4-2 ΤΗΣ ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ!

Oι 11άδες των δύο ομάδων:

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Πέρισιτς, Λόβρεν, Κόβατσιτς, Κράμαριτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Πάσαλιτς, Σόσα, Γκβαρντιόλ, Γιουράνοβιτς

Βραζιλία: Άλισον, Μιλιτάο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Κασεμίρο,Ντανίλο, Πακετά, Νεϊμάρ, Ραφίνια, Βινίσιους, Ρισάρλισον