Στον τελικό του Μουντιάλ Συλλόγων η Αλ Αΐν

Κανείς δεν το περίμενε, αλλά η ομάδα του Μάρκους Μπεργκ (σκόραρε) νίκησε 5-4 στα πέναλτι τους Εκατομμυριούχους (2-2 κανονική, διάρκεια, παράταση) και γράφει ιστορία στο Μουντιάλ Συλλόγων.

Από τη στιγμή που καθάρισε την Μπόκα Τζούνιορς στον αιώνιο τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες, η Ρίβερ Πλέιτ ταξίδεψε στα ΗΑΕ με σκοπό να νικήσει τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ωστόσο, δεν πρόκειται να την αντιμετωπίσει καν, καθώς έπεσε θύμα τεράστιας έκπληξης και αποκλείστηκε από την Αλ Αΐν, η οποία βρέθηκε στο Μουντιάλ Συλλόγων ως διοργανώτρια. Οι Αραβες κατάφεραν να πάνε τον ημιτελικό στα πέναλτι, έχοντας το 2-2 σε κανονική διάρκεια και παράταση, για να επικρατήσουν εκεί με 5-4 (σ.σ.: για πρώτη φορά στον θεσμό ο ημιτελικός κρίνεται στα πέναλτι).

Η ομάδα από τα ΗΑΕ μπήκε καλύτερα και αιφνιδίασε τους Αργεντινούς, με τον Μάρκους Μπεργκ να βρίσκει εξ επαφής δίχτυα μόλις στο 3'. Ο Μπορέ όμως σε πέντε λεπτά (11', 16') χτύπησε δύο φορές σε φάση διαρκείας και σε ωραίο τελείωμα, για την ανατροπή. Ωστόσο, έπειτα από σούπερ ομαδικό συνδυασμό και τέλειο σουτ του Κάιο (51'), το παιχνίδι ξαναβρήκε την ισορροπία στο σκορ. Ο Πίτι Μαρτίνες (69') είχε την ευκαιρία να δώσει το εισιτήριο στους Αργεντινούς, μα έστειλε το πέναλτι στο δοκάρι.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην άσπρη βούλα, όπου αφού άπαντες ευστοχούσαν και είχαν φτάσει στο 5-4 υπέρ της Αλ Αΐν, ο Εσα απέκρουσε το πέμπτο της Ρίβερ και του Ενσο Πέρες, στέλνοντας για πρώτη φορά ever στον τελικό αραβική ομάδα. Λογικά εκεί θα περιμένουν τη Ρεάλ Μαδρίτης που την Τετάρτη κοντράρεται με την Κασίμα Αντλερς.