Δώρο στους απανταχού Έλληνες, από τη Γρανάδα!

Στο ποδόσφαιρο, όλα μπορούν να συμβούν. Η εθνική Ελλάδας το υπενθύμισε σε όλους με τον καλύτερο τρόπο αφού παρότι ήταν το αουτσάιντερ στην αποψινή αναμέτρηση, στην έδρα του μεγαθηρίου που λέγεται Ισπανία, έφυγε με το 1-1!

Ένα άκρως θετικό ξεκίνημα για τη γαλανόλευκη στην πρεμιέρα των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μοράτα στο 33', ήταν ανώτεροι όμως ο Μπακασέτας με εκτέλεση πέναλτι στο 57' σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης, στην αναμέτρηση που έγινε στη Γρανάδα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Λήξη του αγώνα, 1-1!

Οι Έλληνες διεθνείς κρατάνε το 1-1 ενώ ο αγώνας είναι στις καθυστερήσεις.

75' Ο Οργιαθάμπαλ δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε, μετά από πάσα του Γκαγιά από αριστερά και οι γηπεδούχοι χάνουν μεγάλη ευκαιρία.

57' ΓΚΟΛ (1-1): Ο Μπακασέτας με εκτέλεση πέναλτι οσοφάρισε για την Ελλάδα!

Πέναλτι για τη γαλανόλευκη για ανατροπή του Μασούρα από τον Μαρτίνεθ!

50' Μακρινό σουτ του Μοράτα, άουτ.

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο, με δυο αλλαγές για την Ελλάδα.

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η κατοχή συντριπτικά υπέρ των παικτών του Λουίς Ενρίκε.

Η γαλανόλευκη δεν μπόρεσε να αντιδράσει ακόμα στο επιθετικό ξέπσπασμα και το γκολ των "φούριας ρόχας"

33' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Μοράτα άνοιξε το σκορ για την ισπανική ομάδα, Ο Κόκε του έβγαλε τη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, αυτός κοντρόλαρε και προτού σκάσει η μπάλα κάτω νίκησε με το αριστερό τον Βλαχοδήμο.

32' Δοκάρι για τους γηπεδούχους με σουτ τοο Όλμο.

27' Οι Ισπανοί έχουν την κατοχή αλλά η Ελλάδα κρατά το 0-0.

14' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τη γηπεδούχο με τον Κόκε στο 14ο λεπτό. Το πρώτο σουτ βρήκε στον Τσιμίκα, στο δεύτερο έβαλε κόντρα ο Τζαβέλλας και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ισπανία είχε μια φάση με την κεφαλιά του Όλμο στο 2' που κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι Έλληνες διεθνείς αμύνονται μαζικά και προς το παρόν κρατάνε το 0-0, χωρίς την τρομερή πίεση από την πλευρά των παικτών του Λουίς Ενρίκε.

Σκόρερ: 33' Μοράτα / 57' Μπακασέτας

Κίτρινες: Μαρτίνεθ / Ζέκα, Γιακουμάκης.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Ζέκα, Μάνταλος (46' Τζόλης), Μασούρας (65' Φορτούνης), Μπακασέτας (78' Γιακουμάκης), Λημνιός (46' Σιώπης).

Ισπανία: Σιόν, Γιορέντε, Ράμος (46' Μαρτίνεθ), Ε. Γκαρσία, Γκαγιά, Όλμο (65' Πέδρι), Ρόδρι, Κόκε (72' Αλκάνταρα), Φεράν Τόρες (72' Οργιαθάμπαλ), Μοράτα, Κανάλες (65' Σαλβατιέρα).