Στην επόμενη φάση με λυτρωτή τον Ζαπάτα η Κολομβία (video)

Στην επόμενη φάση του Copa America προκρίθηκε η Κολομβία με τους Λατινοαμερικάνους να επικρατούν του σκληροτράχηλου Κατάρ με 1-0 με γκολ του Ζαπάτα στο 86'.

Πολύ πιο δύσκολα από όσο θα περίμεναν οι Κολομβιανοί επικράτησαν του Κατάρ και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Copa America. Η ομάδα του Κεϊρός επικράτησε με 1-0 του αντιπάλου της και με δύο νίκες στα ισάριθμα παιχνίδια της έως τώρα, πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Μια νίκη που όπως αναφέραμε ήρθε πολύ δύσκολα, καθώς το Κατάρ όπως και κόντρα στην Παραγουάη, έτσι και σήμερα ήταν εξαιρετικό στην άμυνα, αλλά και επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μόλις στο 6' κέρδισαν πέναλτι το οποίο ακυρώθηκε με την βοήθεια του VAR. Όλο το πρώτο ημίχρονο η Κολομβία είχε τον έλεγχο, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει με το 0-0 να παραμένει ως το τέλος. Στο δεύτερο και πάλι οι Λατινοαμερικάνοι ήταν καλύτεροι αλλά ο τερματοφύλακας του Κατάρ έπιανε τα πάντα κρατώντας το μηδέν, ως το 86'. Στο λεπτό αυτό ο Χάμες έβγαλε μια μαγική μπαλιά με το εξωτερικό, ο Ζαπάτα έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 μέσα σε αποθέωση.