Έκανε την έκπληξη το Κατάρ!

Το Κατάρ έκανε την έκπληξη και με ανατροπή απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Παραγουάη στην πρεμιέρα του στο Copa America!

Στην πρεμιέρα του στο Copa America το Κατάρ ήταν εξαιρετικό, πάλεψε, έκανε την ανατροπή και απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Παραγουάη. Στην κορυφή του ομίλου η Κολομβία, ακολουθούν Κατάρ και Παραγουάη με έναν βαθμό, στον πάτο η Αργεντινή.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα στο ματς για την Παραγουάη και στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Το χέρι του Πέδρο έστειλε τον Καρντόσο στην άσπρη βούλα και ο Καρντόσο σε ηλικία 36 ετών και 27 ημερών έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία του CopaAmerica. Οι Παραγουανοί πίεσαν για ένα δεύτερο τέρμα, αλλά Αλμιρόν και Ντομίνγκες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Το Κατάρ ισορρόπησε μετά το 20λεπτο, κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα, αλλά Αφίφ και Αλί δεν βρήκαν στόχο. Η Παραγουάη αντέδρασε και στο 32' είχε μια καλή ευκαιρία με τον Μπαλμπουένα, ενώ στο 40' ο Ντομίνγκες δεν κατάφερε να σημειώσει το δεύτερο γκολ. Καλύτερο ξεκίνημα στην επανάληψη για τους Παραγουανούς και στο 53' πανηγύρισαν... προσωρινά, μιας και το γκολ του Καρντόσο ακυρώθηκε, αφού ο Αλμιρόν ήταν σε θέση οφσάιντ. Ωστόσο, στο 56' το άψογο τελείωμα του Γκονζάλες έφερε το 2-0 για την Παραγουάη!

Κι όμως, το Κατάρ δεν άφησε το ματς, αντέδρασε, ήταν πιο δυναμικό κι έφερε τα πάνω – κάτω σε ένα δεκάλεπτο. O γρήγορος ρυθμός ήταν... σύμμαχος, εκμεταλλεύθηκε τα κενά της αντιπάλου και στο 68’ με εξαιρετικό τέρμα του Αλί μείωσε σε 2-1. Οι Ασιάτες συνέχισαν να πιέζουν και στο 77’ ο Κούκι πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Η Παραγουάη προσπάθησε με κάθετες μπαλιές να φανεί απειλητική χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Παραγουάη: Φερνάντες, Βαλντές, Μπαλμπουένα, Αλόνσο, Αρθαμεντία, Ρόχας (79' Σάντσες), Ορτίς, Αλμιρόν, Καρντόσο, Πέρες (46' Γκονζάλες), Ντομίνγκες (83' Ιτούρμπε)

Κατάρ: Αλ Σιμπ, Κούκι, Χασάν, Κορέια, Χατίμ (88' Μπουντίαφ), Μαντίμπο, Σαλμάν, Χισάμ, Αλ Χίντος, Αλί, Αφίφ