Η Αίγυπτος με Σαλάχ πέρασε στους «16»

O Mοχάμεντ Σαλάχ σημείωσε τον πρώτο του γκολ στο φετινό Κύπελλο των Εθνών της Αφρικής, βοηθώντας την οικοδέσποινα Αίγυπτο, να κερδίσει με 2-0 τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό και να εξασφαλίσει θέση στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Ο Αχμέντ Ελμοχαμαντί άνοξε (25΄) τις αποστάσεις στο σκορ στο 25ο λεπτό, προτού ο Σαλάχ σκοράρει δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, προκαλώντας έξαλλους πανηγυρισμούς στο Διεθνές Στάδιο του Καΐρου.

Το αποτέλεσμα ήταν σκληρό για τους Κονγκολέζους που είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο και πέρασαν το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου μέρους στην περιοχή της Αιγύπτου.

Η Αίγυπτος, με έξι βαθμούς σε παιχνίδια, εξασφάλισε την πρόκριση στον πρώτο όμιλο, ενώ το Κονγκό, που δεν έχει πόντους, πρέπει να νικήσει τη Ζιμπάμπουε στον τελευταίο αγώνα τους για να έχει πιθανότητες να περάσει ως μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες.