Η άγνωστη και επικίνδυνη Dynamo Brest (Ανάλυση)

Το γενικό προφίλ της αντιπάλου του Απόλλωνα στο Europa League

Σήμερα θα επιχειρήσουμε να δώσουμε μια γενική εικόνα για την αντίπαλο του Απόλλωνα στο Europa League, την Dynamo Brest, αφού είναι μια άγνωστη ομάδα για πολλούς. Ο Ατρόμητος Αθηνών πιάστηκε στον ύπνο στο 1ο παιχνίδι στην Λευκoρωσία αφού βρέθηκε να χάνει με 4-0 πριν καταφέρει να μειώσει σε 4-3 ενώ στον επαναληπτικό δεν διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι με αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση σε 1-1  στις καθυστερήσεις και να χάσει την πρόκριση μέσα στην έδρα του.

Η Dynamo Brest είναι μια ομάδα που αγωνίζεται συνήθως με το επιθετικό σύστημα 3-4-3 και ασφυκτική πίεση στην μπάλα. Έχει απίστευτη ταχύτητα στην αντεπίθεση ενώ καταφέρνει πάντα να έχει τουλάχιστον 3 παίκτες στην αντίπαλη περιοχή όταν βρίσκεται σε επικίνδυνη επίθεση. Στόχος της να καταφέρνει υπεραριθμίες στην επίθεση που θα της φέρουν ευκαιρίες για γκολ, ενώ μπορεί να δημιουργεί πολλούς κινδύνους στα στημένα. Όλα αυτά θα τα δούμε πιο κάτω σε ανάλυση που κάναμε μέσω Wyscout.

Βλέπουμε κάτω το 1ο γκολ στην Λευκορωσία από κόρνερ και την προσπάθεια για ξεμαρκάρισμα από τους αμυντικούς του Ατρομήτου.

Ακολούθως βλέπουμε κάτω επικίνδυνη επίθεση και την προσπάθεια τοποθέτησης των επιθετικών της Dynamo Brest στην αντίπαλη περιοχή.

Σε επικίνδυνη επίθεση που έφερε το 4ο γκολ, έχουν υπεραριθμία 5 επιθετικών εναντίων 3 αμυντικών του Ατρομήτου.

Σε αντεπίθεση, που προήλθε από ασφικτική πίεση στον χώρο του κέντρου, βλέπουμε πάλι υπεραριθμία έναντι στην αντίπαλη άμυνα.

Βλέπουμε κάτω την φάση του  γκολ που έφερε την ισοφάριση και την πρόκριση στις καθυστερήσεις μέσα στην έδρα του Ατρόμητου.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι μπορεί εύκολα να αλλάζει το σύστημα της σε λιγότερο επιθετικό όπως 4-4-2 ή 4-4-1-1 με την ίδια αποτελεσματικότητα, κάτι που δοκιμάζει συνήθως με τις μεγάλες ομάδες της χώρας της όπως Dynamo Minsk και Bate Borisov που είναι πολύ πιο επικίνδυνες και έχουν κατοχή της μπάλας στο παιχνίδι τους.