«Ο Μπεργκ μας έχει συνηθίσει να περιμένουμε ό,τι καλύτερο»

Σε μια βραδιά που συγκαταλέγεται ήδη στις πιο μεγάλες της στην Ευρώπη η Ομόνοια επικράτησε με ανατροπή 4-2 της Άντβερπ και πλησίασε ακόμη περισσότερη τη δεύτερη συναπτή πρόκρισή της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του συλλόγου, Πανίκκος Ξιούρουπας μίλησε στον Super Sport FM για...

...τη χθεσινή αναμέτρηση: «Ζήσαμε μια όμορφη βραδιά με την Ομόνοια. Είναι καλό για την Ομόνοια και το κυπριακό ποδόσφαιρο η νίκη επί της Άντβερπ… Είναι όπως το παλιό καλό κρασί. Το ψεσινό ματς το χωρίζω σε δύο ημίχρονα. Η Ομόνοια  πέρασε ένα ημίχρονο πολύ δύσκολα με εξαίρεση το γκολ της ομάδας προς το τέλος που άλλαξε τη ροή του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, είδαμε μια Ομόνοια εξαιρετική, ο κόσμος ήταν εντυπωσιακός και έσπρωξε την ομάδα. Στο τέλος, με τις αλλαγές που έγιναν αλλά και με έξυπνο τρόπο μπήκε μπροστά η ομάδα με δύο γκολ διαφορά. Δεν τελείωσε, όμως, κάτι ακόμα υπάρχουν άλλα 90 λεπτά. Ο κόσμος εμπιστεύεται τους ποδοσφαιριστές και ιδιαίτερα τον προπονητή. Ξέρει πως να αμυνθεί και πως να επιτεθεί, μας έχει συνηθίσει να περιμένουμε ότι καλύτερο. Αντιμετώπισε πάρα πολλά πράγματα τις τελευταίες μέρες. Με Λέζιακς να έχει κάποια θέματα, με Μπασίρου που ήρθε την Τρίτη στην Κύπρο με έναν Παπουλλή ο οποίος απέδειξε ότι είναι μια δυνατή επιλογή για τον προπονητή. Είναι ένα ρόστερ πολύ συγκροτημένο και δυνατό, ο Μπεργκ κοουτσάρει απίστευτα την ομάδα του».

...τους νεαρούς της Ομόνοιας: «Παράδειγμα για όλες τις ομάδες. Δεν ενδιαφέρει τον προπονητή η ηλικία αλλά η ποιότητα του κάθε ποδοσφαιριστή. Δεν φοβάται ο Μπεργκ, νιώθουμε και εμείς περήφανοι. Είναι καλό να το κάνουν και άλλοι προπονητές, για να έχουμε και μια καλή Εθνική ομάδα».

...το δεύτερο παιχνίδι: «Θέλω να προκριθεί η Ομόνοια, όμως, το τι πιστεύω θα πρέπει να το απαντήσει ο προπονητής. Αυτός είναι ο κατάλληλος και αυτός που ξέρει να παίρνει αποτελέσματα στους αγώνες. Είμαι αισιόδοξος για το αποτέλεσμα της επόμενης βδομάδας».