Η απογοητευτική εικόνα και το επίπεδο με Πόποβιτς

Η Ανόρθωση ηττήθηκε με 3-0 από την Ραπίντ Βιέννης στον πρώτο αγώνα για τον 3ο Προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Η Κυρία πήγε στην Αυστρία με αρκετή αισιοδοξία για το θετικό αποτέλεσμα κάτι που δεν επιτεύχθηκε στο τέλος.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσμπάγια δέχθηκε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και σε περίοδο του αγώνα που δημιουργούσε προϋποθέσεις και απειλούσε την άμυνα της Ραπίντ. Ο Γκιόργκι Λόρια που αντικατέστησε τον Τζουρ στο 60’, απέκρουσε πέναλτι στο 62’ αλλά δέχθηκε ένα εύκολο γκολ στο 65΄ με μακρινό σουτ του Ταξιάρχη Φούντα ενώ επίσης και στο τρίτο γκολ υπήρξε αδράνεια στην άμυνα. Επιθετικά πέρα από ορισμένες προϋποθέσεις, δεν υπήρξαν οι ξεκάθαρες φάσεις και έλειπε η φαντασία στη δημιουργία με την Κυρία να περιορίζεται σε ατομικές ενέργειες από τους ποδοσφαιριστές της.

Στα θετικά, η εμφάνιση του Πόποβιτς ο οποίος δείχνει να διαθέτει την ποιότητα για να ανεβάσει επίπεδο την Ανόρθωση. Ο Σλοβένος έπαιξε όλο το δεύτερο ημίχρονο και έδειξε θετικά στοιχεία. Τεχνίτης, ομαδικός και σπιρτόζος στις ενέργειες του. Ένα μοντέρνο «οκτάρι» που έχει τα φόντα να προσφέρει πολλά στην ομάδα.

Πλέον, η Βαρωσιώτικη ομάδα έχει πολύ δύσκολο έργο και θα πρέπει να κάνει το θαύμα στις 12/8 στο "Αντώνης Παπαδόπουλος". Αν τα καταφέρει, θα εξασφαλίσει θέση σε όμιλο του Κόνφερενς Λιγκ και θα παίξει στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στη Ζόρια. Αν αποκλειστεί από την Ραπίντ, θα παίξει στα πλέι οφ του Κόνφερνες Λιγκ κόντρα στον νικητή του ζευγαριού Σλασκ Βρότσλαβ-Χάποελ Μπερ Σεβά.