Στους "8" Ίντερ και Γιουνάιτεντ

Με Λουκάκου-Ερικσεν και χαμένο πέναλτι του Μολίνα, η Ιντερ λύγισε την Χετάφε (2-0) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League, όπου βρέθηκε και η Γιουνάιτεντ μετά τη νίκη με 2-1 επί της Λίντσερ.

Στην Ιταλία δεν κατάφερε να διεκδικήσει με αξιώσεις το πρωτάθλημα μετά το restart, όμως η Ιντερ διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για κάποιο τίτλο για πρώτη φορά ύστερα από 10 χρόνια. Οι Nerazzurri με ένα ακόμα γκολ από τον Ρομέλου Λουκάκου και μια τεράστια χαμένη ευκαιρία από τους Μαδριλένους από τα 11 βήματα, νίκησαν 2-0 και 'λογικά' θα αντιμετωπίσουν στους «8» την Μπάγερ Λεβερκούζεν η οποία στο πρώτο ματς έχει νικήσει 1-3 την Ρέιντζερς στην Σκωτία.

Σε ένα ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες με καλή αμυντική λειτουργία, ο Λουκάκου βρήκε τον τρόπο να φύγει στην κοντρά προς το τέλος του πρώτου μέρους και αφού άντεξε στην πίεση του Καμπρέρα, νίκησε τον Σόρια με διαγώνιο σουτ στα πλαϊνά δίχτυα. Οι Ισπανοί, που κατέρρευσαν στην La Liga μετά την επανέναρξη, ανάγκασαν τον Χαντάνοβιτς σε δύο καλές επεμβάσεις στην επανάληψη και είχαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 74'. Ο Γοδίν έκανε απαράδεκτο για την κλάση του, χέρι, όμως από τα 11 βήματα ο Χόρχε Μολίνα έστειλε την μπάλα άουτ και στο 83' ο Ερικσεν, που είχε περάσει πριν δύο λεπτά στο ματς, τιμώρησε με σουτ μέσα από την περιοχή για το τελικό 2-0.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν πολύ χαλαρή κόντρα στην Λίντσερ μετά το 0-5 του πρώτου ματς στην Αυστρία. Το πρώτο μέρος έφυγε με 0-0 και στο ξεκίνημα της επανάληψης με εκπληκτικό φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής ο Βίζινγκερ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Ρομέρο, όμως το 0-1 δεν έμεινε για πολύ. Δύο λεπτά αργότερα, ύστερα από μπαλιά του Μάτα ο Λίνγκαρντ έφυγε μόνος του στο ξέφωτο και με τη βοήθεια της τύχης τελείωσε τη φάση για το 1-1 που φάνηκε πως θα διατηρηθεί μέχρι το φινάλε.

Τελικά αυτό δεν συνέβη, καθώς στο 88' με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή ο Αντονί Μαρσιάλ διαμόρφωσε το 2-1. Πολλούς πιτσιρικάδες, όπως αναμενόταν, χρησιμοποίησε στον αγώνα ο Νορβηγός τεχνικός των Αγγλων, Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ.