Conference League: Μαγική βραδιά, στους «4» ο Ολυμπιακός με ήρωα Τζολάκη

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία, οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 3-2 της Φενέρμπαχτσε στα πέναλτι (ήττα με 1-0 κ.δ. και παράταση) και πέρασε στους "4" του Conference League. Ήρωας ο Τζολάκης που απέκρουσε τρία πέναλτι. Η Άστον Βίλα αντίπαλος στα ημιτελικά.

Ιστορική βραδιά για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι για πρώτη φορά βρίσκονται στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης, καθώς επικράτησαν 3-2 στα πέναλτι της Φενέρμπαχτσε με ήρωα τον Τζολάκη που είχε τρεις αποκρούσεις και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Conference League.

Η τουρκική ομάδα επικράτησε 1-0 στην κανονική διάρκεια, ενώ το σκορ δεν άλλαξε και στην παράταση, με τον Ολυμπιακό να προκρίνονται στα πέναλτι, χάρη στις μεγάλες αποκρούσεις του Χανιώτη τερματοφύλακα.

0-1: Ελ Κααμπί

0-1: Ο Τζολάκης απέκρουσε το πέναλτι του Τάντιτς

0-1: Ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Ελ Αραμπί

1-1: Μπατσουαγί

1-2: Όρτα

1-2: Ο Τζολάκης απέκρουσε το πέναλτι του Ουντέρ.

1-3: Μασούρας

2-3: Τζικού

2-3: Ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Ροντινέι

2-3: Ο Τζολάκης απέκρουσε το πέναλτι του Μπονούτσι

Ο Ολυμπιακός έχει στο μάτι του τον τελικό της OPAP Arena, ωστόσο θα πρέπει πρώτα να περάσει το εμπόδιο της Άστον Βίλα. Ο πρώτος αγώνας των δύο ομάδων θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Πέμπτη 2 Μαΐου και ο δεύτερος στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" μία εβδομάδα αργότερα, στις 9 του μήνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των δεύτερων αγώνων της προημιτελικής φάσης του Europa Conference League έχουν ως εξής (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων):

Λιλ (Γαλλία)-Αστον Βίλα (Αγγλία) 3-4 πέν. /2-1 κ.δ. και παρ. (1-2)

Φιορεντίνα (Ιταλία)-Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 2-0 παρ. (0-0)

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Μπριζ(Βέλγιο) 0-2 (0-1)

Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 3-4 πέν. /1-0 κ.δ. και παρ. (2-3)