Conference League: «Καθάρισε» ο Παυλίδης για την Άλκμααρ

Με γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη η Άλκμααρ επικράτησε 1-0 της Λέγκια, στην πρώτη της νίκη για τον 5ο όμιλο του Europa Conference League. Ο στράικερ της εθνικής Ελλάδας σκόραρε στο 52ο λεπτό και οδήγησε στην επιτυχία την ομάδα του, η οποία άντεξε στο αριθμητικό μειονέκτημα που δημιουργήθηκε όταν αποβλήθηκε ο Λάντο στο 65΄.

Πάντως το σκορ που «ταρακούνησε» την Ευρώπη, σημειώθηκε στο Φάρουμ της Δανίας, όπου η Νόρτζελαντ διέλυσε με 7-1 τη Λουντογκόρετς, πετυχαίνοντας την ευρύτερη νίκη της ευρωπαϊκής ιστορίας της. Παράλληλα, όμως, αυτή ήταν και η μεγαλύτερη νίκη στον σύντομο (από το 2021) θεσμό του EUCL καθώς η προηγούμενη ήταν το 6-1 της Μπόντο Γκλιμτ επί της Ρόμα τον Οκτώβριο του 2021.

Στο «Βίλα Παρκ» του Μπέρμιγχαμ, η Άστον Βίλα νίκησε με... buzzer beater την μαχητική Ζρίνσκι, 1-0 με κεφαλιά του αρχηγού Τζον ΜακΓκιν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην εκπνοή «λυτρώθηκε» και η Φιορεντίνα όταν ο Ικονέ ισοφάρισε 2-2 στο 90+3΄ τη Φερεντσβάρος, η οποία είχε προβάδισμα δύο τερμάτων!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής των ομίλων και οι βαθμολογίες του Europa Conference League 2023-24: