Δεύτερη ήττα και Ευρώπη τέλος για ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε τον οδυνηρό αποκλεισμό από τη Γάνδη με συνολικό σκορ (1-4) για τους Βέλγους 1-2 στο ΓΣΠ, με την κυπριακή ομάδα να μένει εκτός συνέχειας από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και τους ομίλους. Ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε την ήττα για δεύτερη φορά από τη Γάνδη, σ' ένα παιχνίδι που έπρεπε να παρουσιαστεί πολύ πιο έτοιμος και πολύ πιο απαιτητικός. Τώρα ο ΑΠΟΕΛ στρέφει την προσοχή του στις εγχώριες διοργανώσεις και το ντέρμπι αιωνίων την ερχόμενη Κυριακή με Ομόνοια. Το γκολ τιμής για τον ΑΠΟΕΛ πέτυχε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με αυτογκόλ ο τερματοφύλακας της Γάνδης!

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με τον ΑΠΟΕΛ πίσω στο σκορ (0-1) ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος του αγώνα ΑΠΟΕΛ-Γάνδη στο ΓΣΠ για την επαναληπτική αναμέτρηση των πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Αν και ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τον Κβιλιτάια να είναι σε καλό βράδυ και χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, εν τούτοις οι Βέλγοι σκόραραν στο κατάλληλο σημείο (29’ με Samoise), ένα γκολ που χρειάστηκε η παρέμβαση της τεχνολογίας για να μετρήσει. Μία δύσκολη φάση, που χρειάστηκε ένα τρίλεπτο ώστε να δοθεί το τελικό οκ επικύρωσης του γκολ.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ που δέχθηκε αποσυντονίστηκε για ένα περίπου 10άλεπτο, στα τελευταία όμως στάδια του πρώτου 45αλέπτου πήρε ξανά τα πάνω του, με τον Χέφτε να δημιουργεί φάσεις από τα αριστερά, όμως ο Κβιλιτάια έμοιαζε να παίζει μόνος στην επίθεση και την κάθε του προσπάθεια ο Roef την απέτρεπε. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Γεωργιανός επιθετικός βγήκε μπροστά μετά από υποδοχή της μπάλας από Ντάλσιο, έψαξε την κεφαλιά σε μία καλή προυπόθεση για να φέρει το γκολ στα ίσα, όμως ο τερματοφύλακας της Γάνδης, ήταν σε φουλ ετοιμότητα και δεν επέτρεψε το γκολ. Πλέον ο ΑΠΟΕΛ ήθελε τρία γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση…

Ο Σα Πίντο με δύο αλλαγές στην έναρξη του β’ μέρους και την είσοδο του Εφραίμ λίγο αργότερα στο παιχνίδι, ήθελε να βάλει περισσότερη πίεση αλλά και φρεσκάδα στην ομάδα, κάτι όμως που δεν ήρθε. Η Γάνδη στο 52’ μάλιστα βρήκε το χώρο να σκοράρει το δεύτερο γκολ, όμως για καλή τύχη του ΑΠΟΕΛ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αφήνοντας τους γαλαζοκίτρινους στο παιχνίδι.

O χρόνος κυλούσε υπέρ των Βέλγων, ο ΑΠΟΕΛ έμοιαζε ακίνδυνος, είχε αργή ανάπτυξη και μετά δυσκολίας κρατούσε μπάλα, κάτι που του στοίχιζε. Μέχρι το 78’ μάλιστα το αρνητικό στατιστικό για τη γηπεδούχο ομάδα, ήταν ότι δεν είχε καμία τελική στο β’ μέρος.

To δεύτερο γκολ της Γάνδης στο 79’ με τον Tissudali, έβαλε τέλος στα όνειρα του ΑΠΟΕΛ για πρόκριση στους ομίλους, μένοντας ξανά εκτός. Πλέον ο αποκλεισμός ήταν φανερός για την ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο και αυτό επιβεβαιώθηκε με το τελικό σφύριγμα του Rohit Saggi, αν και ο ΑΠΟΕΛ βρήκε το γκολ της τιμής στο τελευταίο λεπτό με αυτογκόλ από τον Roef για το 1-2.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Χέφτε, Βιγιαφάνες (46’ Φετφατζίδης), Τσεπάκ (46’ Ντογκαλά), Σούσιτς, Ντάλσιο (68’ Τομανέ), Μαρκίνιος (56’ Εφραίμ), Κονσταντίνοφ (21’ Σαρφό), Κβιλιτάια

Γάνδη: Roef, Brown, Watanabe, Kandouss, Hong (77’ Hjulsager), Cuypers, J. De Sart, Samoise (62’ Fadiga), Orban (62’ Tissudali), Torunarigha (81’ Fortuna), Kums (77’ Gandelman)

Κίτρινες: Ντάλσιο, Τσεμπάκ, Πέτροβιτς /  Orban, Kandouss