Βαριά ήττα και αντίο στην Ευρώπη!

Ευρώπη τέλος για την Ομόνοια! Οι πράσινοι γνώρισαν βαριά ήττα στο Arena Herning με σκορ για τη Μίντιλαντ με 5-1 (συνολικό 5-2), με την Ομόνοια να βάζει τελεία στο φετινό της ευρωπαϊκό ταξίδι. Το γκολ για την Ομόνοια σημείωσε ο Κακουλής, ενώ για τους πράσινους γνώρισε την αποβολή ο Κούσουλος, σε μία... άδικη φάση. Χατ-τρικ για τη Μίντιλαντ από τον Τζου (43', 45+2', 64'), ενώ τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν οι Γκουέ-Σουνγκ (27' πέναλτι) και Γκίγκοβιτς (80'). Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή στρέφει πλέον την προσοχή της στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Σαλαμίνα στις 21 Αυγούστου στο ΓΣΠ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Σκορ που έφερε απογοήτευση στις τάξεις της Ομόνοιας, είχαμε στο ημίχρονο του επαναληπτικού αγώνα Μίντιλαντ-Ομόνοια στη Δανία. Τέσσερα γκολ στο πρώτο 45άλεπτο και 3-1 μπροστά η γηπεδούχος ομάδα.

Αν και η Ομόνοια στάθηκε στο ύψος της στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έχοντας και τον Φαμπιάνο σε ετοιμότητα δέχθηκε ένα γκολ από το σημείο του πέναλτι στο 27’, σημείο του αγώνα που έφερε τα πάνω – κάτω. Έντονες αντιδράσεις από τον αρχηγό των πρασίνων Κούσουλο για την απόφαση του ρεφ με αποτέλεσμα να δεχθεί την κόκκινη, κόκκινη επίσης δέχθηκε και ο βοηθός του Αυγουστή, με τον Μπασιρού στη συνέχεια να την… γλυτώνει με κίτρινη κάρτα. Η απόφαση αυτή του ρεφ έβαλε τη Μίντιλαντ μπροστά στο σκορ για το 1-0 με τον Γκουέ-Σουνγκ, προβάδισμα που δεν κράτησε και πολύ με την Ομόνοια να έχει άμεση απάντηση στο 31’ με Κακουλή για το 1-1.

Ο Φαμπιάνο δέχθηκε πίεση από τους Δανούς για το 2-1 το οποίο ήρθε στο 43’ με τον Τζου και τον ίδιο παίκτη στις καθυστερήσεις του α’ μέρους να σημειώνει το 3-1. Η Μίντιλαντ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για πρόκριση στην ανάπαυλα των δύο ομάδων.

Το β’ μέρος άρχισε με τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια, όμως το αριθμητιικό μειονέκτημα έβαζε δύσκολα στους πράσινους. Στο 64’ η Μίντιλαντ έδωσε διαστάσεις θριάμβου με τέταρτο γκολ για το 4-1 ξανά με τον Τζου, ο οποίος ήταν και το πρόσωπο της βραδιάς μετά το χατ-τρικ που σημείωσε. Στο 69’ η Ομόνοια έψαξε την αντίδραση με Σεμέδο, με τον ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας να επιχειρεί το σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Στο 80’ ήρθε και ο διασυρμός και το βαρύ 5-1 με τη Μίντιλαντ να είναι ασταμάτητη πετυχαίνοντας και πέμπτο γκολ με τον Γκίγκοβιτς, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στα όποια όνειρα των πρασίνων.

Μίντιλαντ: Λοσλ, Ντάλσγκααρντ, Γκάρτενμαν, Ζουνίνιο (75’ Ορτίθ), Παουλίνιο, Σορένσεν, Όλσον, Γκίγκοβιτς, Σιμσίρ (75’Μαρτίνεθ), Γκουέ-Σουνγκ (79’ Μπρουμάντο), Τζου (65’ Φόρσουμ)

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Λανγκ Σεμέδο, Λοίζου, Λέζιακς, Μπασιρού, Κούσουλος, Μπεζούς, Κακουλής

Κίτρινες: Σίμσιρ, Όλσον, Μαρτίνεθ / Μάθιους, Μπεζούς, Μπασιρού, Ανσαριφάρντ, Σίμιτς

Κόκκινες: Κούσουλος