Η Ελλάδα γίνεται (ξανά) Ελλάδαρα!

Η Εθνική Ελλάδας όχι μόνο ολοκλήρωσε με θετικό πρόσημο τα προκριματικά του Euro, αλλά έφτασε στην ανατροπή (2-1) κόντρα στη Φινλανδία, τερματίζοντας τελικά στην τρίτη θέση.

Αν πριν από περίπου δύο μήνες κάποιος έλεγε πως η Εθνική θα έκλεινε αυτή τη σειρά των προκριματικών με τρεις συνεχόμενες νίκες, ίσως και να τον περνούσαν για τρελό. Κι όμως. Ο Τζον Φαν’τ Σχιπ και οι ποδοσφαιριστές του πιστοποίησαν σε ένα ακόμα παιχνίδι, αυτή τη φορά κόντρα στη Φινλανδία που είχε ήδη προκριθεί στο Euro του καλοκαιριού, πως κάτι αλλάζει στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ, η ελληνική ομάδα έδειξε ότι εκτός των άλλων χτίζει χαρακτήρα και ανατρέποντας την κατάσταση στην επανάληψη πήρε τη νίκη με σκορ 2-1.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στο ματς και πίεσε τους Φινλανδούς ψάχνοντας από νωρίς ένα γκολ. Μπορεί να μην κατάφερε να δημιουργήσει τις κλασικές ευκαιρίες, ωστόσο, είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο. Μέχρι που φτάσαμε στο 27’ όταν ο Τεέμου Πούκι με τη βοήθεια και της τύχης έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ στην πρώτη τους τελική στην αναμέτρηση. Μέχρι το πρώτο μέρος δεν άλλαξε κάτι με τη γαλανόλευκη να συνεχίσει να πιέζει χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ενδεικτικό της εικόνας του αγώα ότι μετά το πρώτο 45λεπτο οι τελικές της Εθνικής ομάδας ήταν 14 έναντι μόλις 2 των Φινλανδών.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την ελληνική ομάδα. Μετά από εξαιρετική ενέργεια του Μπακασέτα, ο Μάνταλος έφερε το ματς στα ίσια πετυχαίνοντας το δεύτερο του γκολ με το εθνόσημο και πρώτο μετά τον Οκτώβρη του 2016 όταν τότε είχε σκοράρει στη νίκη με 2-0 επί της Κύπρου. Η γρήγορη ισοφάριση ανέβασε την ψυχολογία των διεθνών που συνέχισαν να πιέζουν, ψάχνοντας την ολική ανατροπή. Αυτή δεν άργησε να έρθει. Μετά από εξαιρετική ενέργεια του πολύ καλού και σήμερα Λημνιού, ο Γαλανόπουλος σκόραρε και έβαλε την Εθνική μπροστά στο σκορ. Άξιο αναφοράς πως με αυτό το γκολ ο νεαρός χαφ έγινε ο 190ος παίκτης που σκοράρει με την Εθνική ομάδα. Το 2-1 ήταν το τελικό σκορ, με την Εθνική ομάδα να επαναφέρει το χαμόγελο στα χείλη των Ελλήνων φιλάθλων και να αφήνει υποσχέσεις πως αν συνεχίσει σε αυτό το δρόμο που χαράζει, θα βρεθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 στο Κατάρ

Οι εντεκάδες:

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Σταφυλίδης, Μπακασέτας, Γαλανόπουλος, Παυλίδης, Χατζηδιάκος, Λημνιός, Μάνταλος, Κουρμπέλης, Γιαννούλης

Φινλανδία: Γιόρονεν, Τοίβιο, Βαλσάνεν, Καμαρά, Λουντ, Πούκι, Σκούλερ, Βαλσάνεν, Σκραμπ, Καούκο, Ραϊτάλα

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος του αγώνα, νίκη με ανατροπή για την Ελλάδα

70' Γυρίζει το παιχνίδι η Ελλάδα σε 2-1 με τον Γαλανόπουλο!

66' Δεν μπορεί ο Κουλούρης να πλασάρει σωστά μετά από καλή πάσα του Λημνιού

62' Καλή προσπάθεια με τον Λημνιό για την Ελλάδα, με το σουτ του να φεύγει έξω

47' Ισοφαρίζει σε 1-1 η Ελλάδα με τον Μάνταλο

Έναρξη β' ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

40' Καλή απόκρουση του Βλαχοδήμου σε προσπάθεια του Πούκι

27' Η Φινλανδία ανοίγει το σκορ με τον Πούκι

18' Καλή προσπάθεια για την Φινλανδία με τον Πούκι

15' Καλύτερη η Ελλάδα στα πρώτα λεπτά