Χαλαρή τεσσάρα με πρωταγωνιστή τον Κούσουλο

Η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων ήταν τέτοια που δεν άφηνε και πολλές επιλογές στο Σάνα Μαρίνο να κερδίσει κάτι από την σημερινή αναμέτρηση.

Η Εθνικής μας ομάδας μπήκε σοβαρή από την αρχή της αναμέτρησης και από το πρώτο μέρος καθάρισε τον αγώνα ενώ μπορούσε να πετύχει και περισσότερα τέρματα.

Δείτε το Live του αγώνα

Ο Ομοσπονδιακός μας τεχνικός Ράν Μπέν Σιμόν προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές στην βασική του ενδεκάδα και σχέση τον αγώνα με το Καζακστάν.

Μόλις στο 2ο λεπτό η Εθνικής μας ομάδας άνοιξε το σκορ με τον Κούσουλο ο οποίος πέτυχε το 3ο του γκολ με τον εθνόσημο στο στήθος. Το γκολ αυτό απελευθέρωσε τους διεθνείς μας ποδοσφαιριστές οι οποίοι στην συνέχεια έφτιαξαν και έχασαν κλσαικές ευκαιρίες (κυρίως με τον Πιέρο Σωτηρίου) για ένα δεύτερο τέρμα.

Όταν δεν έκανε ο επιθετικός της Κοπεγχάγης σε δυο περιπτώσεις το έκανε το Φώτης Παπουλής στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.
Από το ύψος της περιοχής του Σαν Μαρίνο έκανε το πλασέ με τον Benedettini να κάνει το λάθος (η μπάλα πέρασε κάτω από το πόδια του) και να γίνεται έτσι το 0-2 για την Εθνικής μας πριν την ανάπαυλα.

Επιθετικός μονόλογος και στο δεύτερο μέρος για την Εθνική μας ομάδα. Το Σαν Μαρίνο δεν μπορούσε να κάνει κάτι και να δεν ήταν ο τερματοφύλακας του Benedettini το σκόρ θα ήταν πιο μεγάλο.

Η Εθνικής μέχρι το 75ο λεπτό πέτυχε ακόμη δυο τέρματα. Αρχικά στο 73ο λεπτό ο Κούσουλος και μετά από απευθείας εκτέλεση φαουλ του Αντονι (σταμάτησε στο δοκάρι η μπάλα) πήρε το «ριμπάουντ» στην μικρή περιοχή και με πλασέ πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό τέρμα και τρίτο της Εθνικής. Στο 75ο λεπτό ήταν η σειρά του Αρτυματά με γυριστή κεφαλιά να γραφτεί και αυτός στον πίνακα των σκόρερ κάνοντας το τελικό 0-4 για την Εθνική μας ομάδα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την Εθνική μας στις 10/10 κόντρα στο Καζακστάν εκτός έδρας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO2020.

Κύπρος: Παναγή, Λαϊφης, Χάμπος, Κούσουλος, Αρτυματάς, Κωστή, Σπόλιαριτς (61’ Ιωάννου), Ιωάννου, Πίττα (75’ Κάστανος), Παπουλής (46’ Γεωργίου), Πιέρος.

Σαν Μαρίνο: S. Benedettini (GK), Vitaioli, D'Addario, Lunadei, D. Simoncini, M. Vitaioli (62’ Cevoli), A. Gasperoni (62’ Hirsch), Grandoni, Golinucci, Berardi, Tomassini (62’ Nanni)