Ασύλληπτο φινάλε: ο Μερίνο εκτέλεσε τον Νόιερ στο 119' και έστειλε την Ισπανία στους «4»!

Με μία εκπληκτική κεφαλιά του Μερίνο στο 119', η Ισπανία υπέταξε με 2-1 την οικοδέσποινα του Euro 2024 Γερμανία και πήρε μία τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά, όπου περιμένει την αντίπαλό της από το ζευγάρι Πορτογαλία - Γαλλία.

Η Ισπανία άρχισε με την ίδια ακριβώς ενδεκάδα όπως και στο νοκ-άουτ ματς για τη φάση των 16 με την Γεωργία ενώ στον αντίποδα η Γερμανία είχε μόνο δύο αλλαγές συγκριτικά με την αναμέτρηση με την Δανία, με τους Τα και Τζαν να παίρνουν τη θέση των Σλότερμπεκ και Άντριχ στο βασικό σχήμα.

Ο αγώνας άρχισε με τους παίκτες του Ντε λα Φουέντε να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο μέσω της κατοχής (πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό είχαν την πρώτη ευκαιρία, με το σουτ του Πέδρι που μπλόκαρε ο Νόιερ) και τους Γερμανούς να παίζουν δυναμικά, γεγονός που έφερε τον τραυματισμό του Πέδρι (από τον Γκιουντογκάν) και την αντικατάστασή του από τον Όλμο στο 8'.

Από το 10ο μέχρι το 20ο λεπτό οι Ίβηρες ήταν η μόνη ομάδα που απειλούσε, όμως τα σουτ των Γουίλιαμς (12'), Γιαμάλ (15') και Φαμπιάν Ρουίθ (17') ήταν όλα εκτός περιοχής και δεν βρήκαν στόχο, με την Γερμανία από την πλευρά της να έχει ως πρώτο μέλημα τη διαφύλαξη των μετώπισθεν και να έχει στο 21' την πρώτη καλή ευκαιρία της στο παιχνίδι.

Αυτή ήρθε στο 21' με την εντυπωσιακή κεφαλιά του Χάβερτς (από σέντρα του εξαιρετικού στο πρώτο μέρος Κίμιχ) που μπλόκαρε ο Σιμόν, με τους παίκτες της Μάνσαφτ να πλησιάζουν το γκολ και στο 35ο λεπτό με τον ίδιο παίκτη, όταν μετά από γέμισμα του Τα ο στράικερ της Άρσεναλ κατέβασε εξαιρετικά τη μπάλα και έκανε το σουτ εντός περιοχής, για να τον σταματήσει εκ νέου ο Ισπανός κίπερ.

Στα τελευταία δέκα λεπτά μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, οι Ισπανοί μετέφεραν τη μπάλα έξω από την περιοχή του Νόιερ, όμως δεν μπόρεσαν να φτιάξουν την πολύ μεγάλη φάση και περιορίστηκαν σε προσπάθειες εκτός περιοχής, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, κάτι που ήταν απολύτως δικαιολογημένο βάσει των xgoals που είχαν να επιδείξουν (0.3 για κάθε ομάδα).

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε την Ισπανία να ρίχνει στο 47' προειδοποιητική βολή με το σουτ του Μοράτα που έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να έρθει στο 52ο λεπτό το 1-0, με τον Γιαμάλ να βγάζει υπέροχη ασίστ και τον Όλμο να εκτελεί τον Νόιερ με θαυμάσιο δεξί πλασέ στην κίνηση, μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Το γκολ αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανέβει κατακόρυφα ο ρυθμός, με τους οικοδεσπότες να προχωρούν σε αλλαγές και να παίζουν πιο επιθετικά, γεμίζοντας την αντίπαλη περιοχή με περισσότερους παίκτες, και τους Ισπανούς να βρίσκουν περισσότερους ελεύθερους χώρους και να ψάχνουν το δεύτερο γκολ με γρήγορες αντεπιθέσεις.

Στο 72ο λεπτό η Μάνσαφτ είχε την πρώτη της καλή φάση για την ισοφάριση αλλά ο Καρβαχάλ σταμάτησε σωτήρια με το σώμα του το δυνατό σουτ του Χάβερτς από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 77' ο Φίλκρουγκ άγγιξε το 1-1, όμως το κοντινό πλασέ του στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού της εστίας του Σιμόν.

Πέντε λεπτά αργότερα οι Γερμανοί είχαν νέα σπουδαία ευκαιρία, με την εμπνευσμένη λόμπα του Χάβερτς να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με την πίεσή τους να κορυφώνεται στα τελευταία λεπτά και το πολυπόθητο για εκείνους γκολ να έρχεται στο 89'.

Τότε που μετά από φάση διαρκείας ο Μίτελστεντ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Κίμιχ πήρε παλικαρίσια την κεφαλιά πριν η μπάλα βγει κόρνερ, για να τη στρώσει στο δρόμο του Βιρτς και τον μεσοεπιθετικό της Λεβερκούζεν να εκτελέσει τον Σιμόν με δεξί διαγώνιο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Το 1-1 έφερε έκρηξη στις κερκίδες από την πλευρά των Γερμανών φιλάθλων, με τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων να έχουν ένταση αλλά να μη φέρνουν κάποια άλλη μεγάλη φάση και το 1-1 να μένει ως το τέλος, για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στην ημίωρη παράταση.

Τα πρώτα δέκα λεπτά της παράτασης βρήκαν τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ προσεκτικά και να αποφεύγουν ρίσκα στην επίθεση, με την κάθε ομάδα να έχει πάντως από μία καλή στιγμή μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους για να σκοράρει.

Πρώτη απείλησε η ομάδα του Ντε λα Φουέντε στο 104', με το μακρινό σουτ του Ογιαρθάμπαλ που έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νόιερ, με εκείνη του Νάγκελσμαν να απαντάει στο 105+1', με το εξαιρετικό πλασέ του Βιρτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής που έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σιμόν.

Το δεύτερο μέρος της παράτασης βρήκε τους Γερμανούς να ωρύονται αρχικά για πέναλτι που δεν τους δόθηκε, όταν η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Κουκουρέγια μετά από δυνατό σουτ του Μουσιάλα, ενώ στο 109' ξεσήκωσαν το κοινό τους με αντεπίθεση, με την κατάληξή της να βρίσκει τον Φίλκρουγκ να αστοχεί με σουτ εντός περιοχής.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ (46' Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Ρουίθ (102' Χοσέλου), Γιαμάλ (63' Τόρες), Πέδρι (8' Όλμο), Γουίλιαμς (80' Μερίνο), Μοράτα (80' Ογιαρθάμπαλ)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ,Τα (80' Μίλερ), Ράουμ (57' Μίτελστεντ), Τζαν (46' Άντριχ), Κρόος, Μουσιάλα, Γκιουντογκάν (57' Φίλκρουγκ), Σανέ (46' Βιρτς), Χάβερτς (91' Άντον)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Σέντρα στο παιχνίδι.

2' Καλή στιγμή για την Ισπανία. Ο Πέδρι σε ευνοϊκό σημείο από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε ένα σουτ, ο Νόιερ έσωσε σχετικά εύκολα.

8' Αναγκαστική αλλαγή. Ο Ντάνι Όλμο στην θέση του Πέδρι που έφυγε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο.

12' Συρτό σουτ από τον Γουίλιαμς από καλό σημείο, ήταν αδύναμο και πέρασε έξω.

14' Κίτρινη κάρτα στον Ρούντιγκερ.

15' Εκτέλεσε χαμηλά το φάουλ ο Γιαμάλ, εκτός εστίας.

21' Κεφαλιά του Χάβερτς, μάζεψε ο Σιμόν.

27' Κίτρινη κάρτα για τον Ραούμ σε φάουλ πάνω στον Καρβαχάλ.

29' Κίτρινη κάρτα στον Λε Νορμάντ για φάουλ στον Γκουντογκάν. Ο Ισπανός μέσος θα χάσει τον επόμενο παιχνίδι της ομάδας τους καθώς ήταν στο όριο.

35' Ο Χάβερτς από ευνοϊκό σημείο κατέβασε μπάλα, το σουτ του όμως ήταν πολύ αδύναμο για να απειλήσει.

45' Χωρίς κάποια φάση εδώ και λίγη ώρα. Αλληλοεξουδετερώθηκαν οι δύο ομάδες.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη στο β' μέρος.

46' Με αλλαγές η Γερμανία. Ο Βιρτζ στην θέση του Σανέ. Ο Άντριχ στην θέση του Τσαν.

47' Φοβερή ευκαιρία με Μοράτα. Κάπως πλάγια αλλά στο ύψος της μικρής περιοχής έπιασε ένα σουτ, το οποίος βγήκε εκτός εστίας.

52' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ 1-0! Ο Γιαμάλ έδωσε την πάσα στον επερχόμενο Όλμο, ο Ισπανός με την μια πλασάρει και ανοίγει το σκορ!

55' Κίτρινη κάρτα στον Άντριχ που χάνει το επόμενο παιχνίδι αν η Γερμανία προκριθεί.

57' Διπλή αλλαγή για την Γερμανία. Οι Φούλγκρουγκ και Μίτελσταντ στην θέση των Γκούντογκαν και Ραούμ.

63' Ο Φεραν Τόρες στην θέση του Γιαμάλ.

67' Κίτρινη κάρτα στον Κροος.

69' Σωτήρια επέμβαση του Σιμόν σε δυνατό συρτό σουτ του Άντριχ.

73' Κίτρινη κάρτα στον Μίτελσταντ.

74' Κίτρινη κάρτα στον Φεράντ Τόρες.

77' Δοκάρι με Φούλγκρουγκ με πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Βιρτζ! Πολύ κοντά στην ισοφάριση οι Γερμανοί!

80' Οι Μερίνο και Ογιαρθάμπαλ στην θέση των Γουίλιαμς και Μοράτα.

80' Ο Μιούλερ στην θέση του Ταχ.

82' Αμάν τι έχασε ο Χάβερτς! Ο Σιμόν έκανε λάθος πάσα, ο Γερμανός έκλεψε, δοκίμασε να τον «κρεμάσει», το πλασέ του ήταν άστοχο!

89' ΓΚΟΛ Ο ΒΙΡΤΖ ΚΑΙ 1-1. ΜΕ ΣΟΥΤ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ!

ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΣΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.

Ξεκίνησε η παράταση.

91' Ο Άντον στην θέση του Χάβερτς.

100' Κίτρινη κάρτα για τον Καρβαχάλ ο οποίος χάνει το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής του.

105' Παραλίγο το 2-1 από τον Βιρτζ! Η μπάλα από το σουτ του πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας.

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ.

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ.

119' Πιέζουν οι δύο ομάδες αλλά για την ώρα όλα δείχνουν ότι θα οδηγηθούν σε πέναλτι.

120' ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΕΡΙΝΟ ΜΕ ΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΙ 2-1!

125' Δεύτερη κίτρινη κάρτα και κόκκινη στον Καρβαχάλ και μια τελευταία ευκαιρία για την Γερμανία να ισοφαρίσει.