Ρουμανία-Ολλανδία 0-3: Επιβεβαίωσαν την ετικέτα του φαβορί οι «οράνιε»

Ολλανδία η 7η... Οι «οράνιε» επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί απέναντι στη Ρουμανία στην «Allianz Arena» του Μονάχου και με το τελικό 3-0, έγιναν η 7η ομάδα που παίρνει το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Euro 2024. Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν, ο Κόντι Χάκπο με γκολ και ασίστ και ο Ντόνιελ Μάλεν που πέρασε αλλαγή στο 46΄ και σκόραρε δύο φορές!

Πλέον, το συγκρότημα του Ρόναλντ Κούμαν θα περιμένει την αποψινή τελευταία αναμέτρηση των νοκ άουτ αγώνων του τουρνουά, Αυστρία-Τουρκία (22:00), προκειμένου να μάθει την αντίπαλό της στην οκτάδα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΙΚΟ: Ρουμανία-Ολλανδία 0-3

90+3' ΓΚΟΛ για την Ολλανδία και 0-3 ξανά με τον Μάλεν μετά από αντεπίθεση

Απίστευτος Χάκπο, κράτησε με μαγικό τρόπο τη μπάλα εντός γηπέδου πριν βγει εκτός τελικής γραμμής και έδωσε γκολ πάρε-βάλε στον Μάλεν για το δεύτερο γκολ των Ολλανδών

83' ΓΚΟΛ για την Ολλανδία και 0-2 με Μάλεν!

80' Θέλει να «σκοτώσει» το ματς μ' ένα δεύτερο γκολ η Ολλανδία, από την άλλη η Ρουμανία θέλει ισοφάριση για να στείλει το ματς στην παράταση

63' Σκοράρει η Ολλανδί όμως το γκολ ακυρώνεται μέσω VAR

58' Δοκάρι για την Ολλανδία μετά από κεφαλιά του αρχηγού Φαν Ντάικ

Έναρξη β' μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ Ρουμανία-Ολλανδία 0-1

44' Μεγάλη φάση για την Ολλανδία με τον Σίμονς όμως να χάνει στο τέλος τον βηματισμό του

31' Πολύ καλή στιγμή για την Ολλανδία που αγγίζει το δεύτερο γκολ, υποδειγματική άμυνα από τη Ρουμανία

20' ΓΚΟΛ και 0-1 η Ολλανδία - Ο Χάκπο κινήθηκε από τα αριστερά και έκανε ένα δυνατό δεξί σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στην δεξιά κλειστή γωνία του γκολκίπερ Νίτα που δεν μπόρεσε να αποτρέψει το μοιραίο

10 ' Ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά

6' Σουτ στην εστία για Ολλανδία με Τσάβι Σίμονς