Οι αλλαγές έδωσαν τη λύση στην Αυστρία

Ιδανική αρχή για την Αυστρία στο Euro 2020, με τη νίκη της με 3-1 επί της Βόρειας Μακεδονίας, για τον 3ο όμιλο, σε μια αναμέτρηση που έγινε σήμερα στο Βουκουρέστι.

Άργησε να αξιοποιήσει την επιθετική της πρωτοβουλία και την υπεροχή της η Αυστρία όμως στο τέλος τα κατάφερε. Συγκεκριμένα, στα τελευταία 13 λεπτά της αναμέτρησης, όταν σημείωσε τα δύο τέρματα με τα οποία κλείδωσε το τρίποντο. Με τον Γκρέγκοριτς (78’) και τον Αρναούτοβιτς (90’), δυο αλλαγές, οι οποίοι μετέτρεψαν το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου, στο τελικό 3-1.

Η Αυστρία είχε προηγηθεί με τον Λάινερ (18’) ενώ οι Σκοπιανοί είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Πάντεφ (28’).

Οι κυριότερες στιγμές του αγώνα:

90' ΓΚΟΛ 3-1! Ο Αρναούτοβιτς μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Ντιμιτριέφσκι και σκόραρε.

78' ΓΚΟΛ 2-1! Σέντρα του Αλάμπα από αριστερά, σουτ του Γκρέγκοριτς και η μπάλα στα δίχτυα.

74' Ο Αλιόσκι τροφοδοτεί τον Ελμάς, με τον Χιντερέγκερ να τον κόβει τελευταία στιγμή.

64' Τεράστια απόκρουση από τον Ντιμιτριέφσκι σε κεφαλιά του Γκρέγκοριτς.

62' Έγκαιρη έξοδος και απόκρουση του Μπάχμαν

28' ΓΚΟΛ 1-1! Διαδοχικά λάθη από την αυστριακή άμυνα και ο Πάντεφ με σουτ τα τιμώρησε σκοράροντας.

22' Δύσκολη απόκρουση του Ντιμιτριέφσκι σε σουτ του Κάλαϊτζιτς.

18' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Λάινερ με εναέρια προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

14' Κεφαλιά του Λάινερ, μπλόκαρε ο Νιμιτριέφσκι.

9' Κεφαλιά του Κάλαϊτζιτς, σε ετοιμότητα ο Ντιμιτριέφσκι.