Οι Κροάτες έκαναν πάρτι, οι Ισραηλινοί έρχονται

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έκανε πάρτι στην Κροατία, κέρδισε με καθαρότατο σκορ την Χάποελ Μπερ Σεβά με 5-0 και βρίσκεται και με τα δυο πόδια στον 3ο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Παράλληλα, έσπρωξε τους Ισραηλινούς στον αποκλεισμό και στο Γιουρόπα Λιγκ, εκεί όπου κατά πάσα πιθανότητα θα αντιμετωπίσουν τον ΑΠΟΕΛ. Φτάνει, οι γαλαζοκίτρινοι να μην πέσουν θύμα τεράστιας έκπληξης για δεύτερη φορά μέσα σε δυο εβδομάδες.

Η πρωταθλήτρια Κροατίας έκανε το καθήκον της. Αξιοποίησε την έδρα της, κέρδισε με 5-0 και μόνο αν αυτοκτονήσει θα έχει πρόβλημα στον επαναληπτικό. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Χαΐροβιτς και έξι λεπτά μετά ο Όρσιτς εκμεταλλεύτηκε την γκάφα του Ανέστη και έγραψε το 2-0.

Στην επανάληψη η Ντιναμό αιφνιδίασε και πάλι, «χτύπησε» δυο φορές με τον Αντέμι στο 50’ και 62’ και κλείδωσε την τεράστια νίκη, πιθανότατα και πρόκριση. Ο Χόντζιτς στο 82ο λεπτό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για τον θρίαμβο με 5-0.