Γκολ εναντίον (σχεδόν) όλων!

Έπρεπε να μείνει στον πάγκο για να πάρει μπρος;

Την απάντηση γνωρίζει μόνον ο ίδιος, αλλά στους έξωθεν του Αρχαγγέλου η αίσθηση είναι ακριβώς αυτή.

Το περασμένο Σάββατο, στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή», ο Τσάβι Κιντιγιά είδε να διακόπτεται το σερί επτά αγώνων του στο αρχικό σχήμα του ΑΠΟΕΛ.

Κόντρα στην Καρμιώτισσα ο Ισπανός αριστερός μπακ πέρασε στο παιχνίδι στο τελευταίο ημίωρο, αντί του τραυματία Σούσιτς, και δύο λεπτά αργότερα με μια σέντρα ακριβείας πιστώθηκε την ασίστ για το 1-0 των πρωταθλητών δια ποδός Ελ Αραμπί.

Τέσσερις μέρες αργότερα, στην εξ αναβολής αναμέτρηση με την ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου», ο Ζοζέ Ντομίνγκεζ τον επανέφερε στην αρχική ενδεκάδα και ο 28χρονος άσος άδραξε εκ νέου την ευκαιρία, καθώς πιστώθηκε και το παρθενικό τέρμα του με τα γαλαζοκίτρινα!

Στη φάση του 29ου λεπτού, μάλιστα, ολοκλήρωσε ιδανικά έναν υποδειγματικό συνδυασμό των συμπαικτών του, οι οποίοι με τρεις πάσες (δύο κάθετες και μία διαγώνια) κατάφεραν να αδρανοποιήσουν σχεδόν όλη την ΕΝΠ!

Στο χαρακτηριστικό φωτογραφικό στιγμιότυπο που παρατίθεται ο Κιντιγιά ετοιμάζεται να σουτάρει (και να σκοράρει), ενώ στην αντίπαλη περιοχή ευρίσκονται οι δέκα από τους ένδεκα παίκτες των γηπεδούχων!