Ισοπαλία πρόκρισης... και έκλεισε θέση στο league phase του Κόνφερενς!

Ο ΑΠΟΕΛ εξήλθε ισόπαλος 1-1 με την Πετροκούπ στη Μολδαβία και εξασφάλισε έτσι την πρόκριση στο Γ' προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Παράλληλα ο Κυπριακός σύλλογος θα βρίσκεται τουλάχιστον στο league phase του Κόνφερενς Λιγκ. Το γκολ ο Μαρκίνιος στο 65'.

Οι πρωταθλητές Κύπρου αναμένουν να μάθουν αντίπαλο, καθώς θα παίξουν με τον νικητή του Σλόβαν Μπρατισλάβας-Τσέλιε.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και κάποια λάθη στις μεταβιβάσεις έφερναν αργό τέμπο και συνάμα απουσία ευκαιριών μπροστά από τις δύο εστίες.

Μετά το 20λεπτο ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε την απόδοσή του, έγινε καταιγιστικός και βρήκε ξεκάθαρες φάσεις για να σκοράρει. Στο 22’ ο Μαρκίνιος έκανε το σουτ ωστόσο η μπάλα κόντραρε, ενώ στο 23’ ο Ντράζιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Smalenea στο υπό πίεση τετ α τετ.

Στο 26’ ο Σούσιτς απέφυγε τον αντίπαλό του, πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ όμως ο Smalenea μπλόκαρε σταθερά. Ένα λεπτό αργότερα χάθηκε διπλή ευκαιρία με Ντράζιτς και Μαρκίνιος, ενώ ο κλοιός στένευε για την Πετροκούπ.

Η Κυπριακή ομάδα στο 28΄είχε δοκάρι με τον Ντράζιτς, ενώ στο 32’ και στο 33’ απείλησε εκ νέου με Σαρφό και Ντράζιτς. Το συγκρότημα του Γκαγιέγο ήλεγχε πλήρως το παιχνίδι, κρατούσε μακριά τους Μολδαβούς από την περιοχή του Μπέλετς και έψαχνε με μανία το γκολ.

Το 0-0 παρέμενε, με τους γηπεδούχους να απειλούν για πρώτη φορά στο 37’ όταν εκτέλεσε το φάουλ ο Λούνγκου, η μπάλα κόντραρε και ο Μπέλετς με δυσκολία έδιωξε. Μάλιστα μετά από αυτή την φάση ο προπονητής της Πετροκούπ προχώρησε σε αλλαγή, αφού έβγαλε από το γήπεδο τον Λούπαν και έβαλε στην θέση του τον Ζαρντάν.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν είχαμε άλλη αξιόλογη φάση και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ. Σίγουρα ένα πρώτο 45λεπτο στο οποίο ο ΑΠΟΕΛ άξιζε τουλάχιστον ένα τέρμα όμως αστοχία και ατυχία δεν του το επέτρεψαν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μολδαβοί ξεκίνησαν πιο δυνατά, προσπάθησαν να πιέσουν αλλά χωρίς να φτιάξουν αξιόλογη φάση. Και εκεί που ο ΑΠΟΕΛ στο 57’ έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Σαρφό, τρία λεπτά αργότερα (60’) η Πετροκούπ άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ του Σέρτζιου Πλάτικα.

Για καλή τύχη της ομάδας του Γκαγιέγο, η ατομική ποιότητα του Μαρκίνιος μίλησε στο 65’ αφού ο Βραζιλιάνος άδειασε με μαγική ενέργεια τον αντίπαλό του και με άπιαστο βολέ ισοφάρισε σε 1-1.

Τα λεπτά κυλούσαν, ήρθαν και οι πρώτες κινήσεις από τον Ισπανό προπονητή (ο οποίος επέλεξε να παίξει με δύο επιθετικούς) και τα πάντα ήταν σε μια λεπτή κλωστή. Οι Μολδαβοί στο 79’ απώλεσαν μια μεγάλη φάση, με τον Καρούντου να κάνει την κεφαλιά αμαρκάριστος και να στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

Η κλεψύδρα του χρόνου άδειαζε και η πρόκριση ερχόταν όλο και πιο κοντά στην γαλαζοκίτρινη πλευρά. Ο ΑΠΟΕΛ έπαιζε αποτελεσματική άμυνα, όλοι πίεζαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και έτσι το τελικό σφύριγμα τους βρήκε να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Οι πρωταθλητές αναμένουν να μάθουν αντίπαλο, καθώς θα παίξουν με τον νικητή του Σλόβαν Μπρατισλάβας-Τσέλιε.