Πάβλοβιτς on fire και στο περίμενε για αντίπαλο! (video&pics)

Άνετη πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ για τον ΑΠΟΕΛ. Χωρίς να φορτσάρει και ιδιαίτερα, ο ΑΠΟΕΛ πήρε το ζητούμενο και με δεύτερη νίκη επί της Σουτιέσκα Μαυροβουνίου (3-0 Πάβλοβιτς 13’, 25’, 66'), εξασφάλισε το εισιτήριο πρόκρισης για τον επόμενο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Εκεί που περιμένουν αντίπαλο από το ζευγάρι Καραμπάχ-Ντάντλακ (1-1 ο πρώτος αγώνας) που αγωνίζεται αύριο, με την ομάδα του Αζερμπαϊτζάν να έχει το πάνω χέρι. Εξαιρετικός ο Σέρβος επιθετικός που δικαίωσε τον Τραμετσάνι για την επιλογή του να ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα αντί του Χαλένιους που πήρε φανέλα βασικού στο Μαυροβούνιο.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Δυνατά η Σουτιέσκα… στο περίμενε ο ΑΠΟΕΛ

Η ομάδα του Μαυροβουνίου ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι χωρίς ωστόσο να γίνει απειλητική για την εστία του Μπέλετς. Μόλις στο 3ο λεπτό η Σουτιέσκα έκανε την πρώτη της προϋπόθεση στο παιχνίδι με τον Οσμάλιτς να βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Γιάκολις να τον προλαβαίνει και να κερδίζει και φαουλ. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ κυκλοφορούσε την μπάλα και έψαχνε το πρώτο λάθος προς την εστία του Giljen.

Τάμαρι την κούρσα γκολ ο Πάβλοβιτς

Στο 13ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο γνωστός… Τάμαρι πήρε την μπάλα από πλάγια θέση μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στα πόδια Giljen, στρώθηκε στην συνέχεια στον Πάβλοβιτς ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-0. Ο Σέρβος επιθετικός άνοιξε και επίσημα λογαριασμό με την φανέλα των γαλαζοκιτρίνων.

Déjà vu και 2-0

Στο 25ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Όπως έγινε και στο πρώτο έγινε και στο δεύτερο με τον Τάμαρι να κάνει την γνωστή του κούρσα και να δίνει στην κατάλληλη στιγμή στον Πάβλοβιτς ο οποίος χωρίς δυσκολία πλάσαρε τον Giljen, για το 2-0.

Μπορούσε και για τρίτο

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το δεύτερο γκολ ο Γιάκολις μπορούσε να δώσει συνέχεια στους πανηγυρισμούς. Μπήκε στην περιοχή στο 28ο λεπτό από πλάγια θέση έκανε το σουτ με την μπάλα όπως να περνά έξω.

Πήγε να αιφνιδιάσει ο «ΝτέΒι»

Χωρίς αλλαγές άρχισε το δεύτερος μέρος για τις δυο ομάδες. Στο 48ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε φαουλ σε καλό σημείο για γέμισα στην περιοχή και την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Βισνέντι. Ο αργεντινός προτίμησε την απευθείας εκτέλεση του φαουλ με την μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Giljen.

Χατ-Τρικ από τον Σέρβο

Στην πρώτη του επίσημη συμμετοχή με την γαλαζοκίτρινη φανέλα ο Αντριάν Πάβλοβιτς πέτυχε και το πρώτο του χατ-τρικ. Ο Σέρβος επιθετικός με διπλή προσπάθεια (αρχικά με κεφαλιά και στην συνέχεια με πλασέ) έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 3-0 για τους γαλαζοκίτρινους πετυχαίνοντας το πρώτο του χατ-τρικ με την γαλαζοκίτρινη φανέλα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Γκέντσογλου (78' Άλεφ), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Μάτιτς, Πάβλοβιτς (72' Μπέζιακ), Βούρος, Ιωάννου, Γιάκολις, Σάβιτς (76' Γιώργος Μερκής), Μιχαϊλοβιτς

Σουτιέσκα: Giljen, Ciger, Nedic, Kojašević, Janković, Šofranac, Bulatović, Božović (67' Nikolić), Osmajić (72' Vlaisavljević), Bubanja, Marušić (60' Ćetković)

Κίτρινες:  Ντε Βινσέντι / Janković, Bubanja