Ο Άγιαξ τις εντυπώσεις, η Γιούβε το αποτέλεσμα! (vids)

Ο Αίαντας ήταν καλύτερος, ωστόσο σπατάλησε τις ευκαιρίες του, η ιταλική άμυνα άντεξε και η Γιουβέντους έφυγε με το θετικό για εκείνη 1-1 από την Ολλανδία.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Κριστιάνο Ρονάλντο εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του συμπατριώτη του, Ζοάο Κανσέλο, και έγραψε με ωραία κεφαλιά το 0-1 για τους Μπιανκονέρι.

Οι Ολλανδοί μπήκαν... αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Νέρες να ισοφαρίζει με πολύ όμορφη ενέργεια σε 1-1, στην πρώτη φάση του δευτέρου σαρανταπενταλέπτου! Ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά στο 51’ αλλά το γκολ δεν μέτρησε.

Ο Άγιαξ πίεσε, είχε 7 σουτ εντός εστίας, έναντι μόλις ενός της Γιουβέντους, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει άλλο γκολ μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.