Με το "αχ" και το "βαχ" και Βραζιλιάνικη... πρόκριση!

Έπρεπε να παίξει 120 λεπτά η Ομόνοια για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση εκεί όπου την περιμένει η Λέγκια για το δεύτερο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Τιάγκο ήταν ο λυτρωτής της αναμέτρησης, σκοράροντας στα πρώτα λεπτά της παράτασης το ένα και μοναδικό γκολ για το 0-1 εκτός έδρας με αντίπαλο την Αραράτ.

Η Ομόνοια δεν έθελξε με την εμφάνιση της, φάνηκε ανέτοιμη, αυτό ήταν και το μειονέκτημα που είχε με την αντίπαλο, αφού είχε να δώσει επίσημο ματς πάνω από πέντε μήνες, με την κούραση να βγαίνει προς τα έξω, αφού οι αντοχές για έναν τέτοιο παιχνίδι παράτασης, ήταν λιγοστές. Φάνηκε τυχερή που δεν σκόραρε η Αραράτ, αφού είχε και η ομάδα της Αρμενίας της ευκαιρίες της. Η Ομόνοια κρατάει την ουσία και τώρα βλέπει την επόμενη αντίπαλο και την πρεμιέρα στο πρωτάθλημα με την Πάφο. Την επόμενη εβδομάδα στην Πολωνία ο αγώνας με τη Λέγκια για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Το πρώτο 45λεπτο στο FFA Academy Stadium την έδρα της Αραράτ, ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, με την Ομόνοια να πετά ένα ημίχρονο και να παίζει τα ρέστα της στην επανάληψη. Η ιδιαιτερότητα του μονού αγώνα αλλά και η ανετοιμότητα των "πρασίνων" σε σχέση με την αντίπαλο, έβαλε επιπλέον πίεση στην ομάδα του Μπέργκ, αφού πέραν από 1-2 φάσεις, η Ομόνοια φάνηκε ότι δυσκολευόταν στην ανάπτυξη.

Ο Κακουλλής δεν έπαιρνε όσες μπάλες θα ήθελε, αφού η όποια πίεση που έβαζαν οι Γκόμες και Γκόμεθ στο χώρο του κέντρου, σταματούσε από τους διαβασμένους και πιο έτοιμους Αρμένιους, κλείνοντας τους διαδρόμους.

Μάλιστα στο 28' και στο  43' η Αραράτ έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες που μπορούσαν να καταλήξουν και σε γκολ, αφού αρχικά ένα σουτ του Γκουφράν εντός περιοχής, έφερε τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ, ενώ προς το τέλος του ημιχρόνου το τακουνάκι από τον Οτουνμπάνγιο, ήταν ότι πιο επικίνδυνο κατάφερε η ομάδα του Καμπάνια, προς την εστία του Φαμπιάνο.

Η πιο απειλητική στιγμή της Ομόνοιας ήρθε μετά από λάθος του Τσούπιτς στο 42', παρενέβη ο Κακουλλής, όμως η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και έφυγε άουτ. Υπήρχαν στιγμές που οι Αρμένιοι κρατούσαν μπάλα, προσπαθώντας να σπάσουν το τέμπο της Ομόνοιας. Το σκορ ημιχρόνου (0-0), δεν είναι και ότι καλύτερο για την κυπριακή ομάδα, όμως όλα μπορεί ν’ αλλάξουν στην επανάληψη.

Η Ομόνοια μπήκε με τους ίδιους έντεκα στον αγώνα, φάνηκε ότι έβαζε πίεση στο παιχνίδι, με τους Μαυρία και Ντούρις στο 52’ και 53’ αντίστοιχα, με το πλασέ του Σλοβάκου επιθετικού να πηγαίνει προς την εστία του Τσούπιτς, όμως ο τερματοφύλακας της Αραράτ δήλωσε παρών.

Στο 64’ η γηπεδούχος ομάδα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με τον Οτουνμπάνγιο να πιάνει στον ύπνο την άμυνα της Ομόνοιας, να επιχειρεί ένα δυνατό καλό σουτ, με τον Φαμπιάνο να στέλνει τη μπάλα με δυσκολία σε κόρνερ.

Στο 77’ η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Κακουλλή, όμως δεν δόθηκε κάτι, δεν φάνηκε ότι υπάρχει επαφή. Το 90λεπτο συμπληρώθηκε χωρίς τη μεγάλη φάση, πέραν από αυτήν με την κεφαλιά του Ογκάνα στις καθυστερήσεις του αγώνα, με το παιχνίδι να οδηγείται στην ημίωρη παράταση.

Δεν έφτασαν να συμπληρωθούν πέντε λεπτά στην ημίωρη παράταση και η Ομόνοια, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Τιάγκο στο 94'. Ο Μποτεάκ έδωσε πάσα στον Βραζιλιάνο και ο Τιάγκο με σπουδαίο ψύχραιμο τελείωμα διαμόρφωσε το 0-1 για τους "πράσινους". Στο 101' είχε συναγερμό στην αμυντική γραμμή της Ομόνοιας, με τον Λίμα να βρίσκει κενό χώρο, να κάνει το σουτ, με την μπάλα κάπου να κοντράρει και ευτυχώς για την Ομόνοια σε εκείνη τη φάση, η μπάλα έφυγε σε κόρνερ. Στο 105΄

Μία εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ ήταν αρκετά καλή, όμως ο Τσούπιτς απέκρουσε εντυπωσιακά. Εδώ ολοκληρώθηκε και το πρώτο 15αλεπτο της παράτασης. Ένα διαγώνιο σουτ του Μποτεάκ στο δεύτερο μέρος της παράτασης, θα μπορούσε να κλειδώσει την πρόκριση, όπως και η φάση στο 118' από τον Κακουλλή και το χαμένο τετ-α-τετ.

Κίτρινες κάρτες: Βακουλένκο, Αλφόνς, Χουμάνες, Μενέσες / Ντούρις, Τιάγκο, Τζιωνής, Λέζιακς

Κόκκινες κάρτες: Χουμάνες

Οι εντεκάδες

Αραράτ: Τσούπιτς, Ντε Σόουζα (85’ Σαχινιά), Χουμάνες, Μενέσες (111’  Νταμσέφσκι), Βακουλένκο, Αλφόνς, Γκουφράν (90+1’Αμπαρτζουμιάν,), Νάρσινγκ, Λίμα, Οτουνμπάνγιο (73’ Σανόγο), Ογκανά

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Λανγκ, Λουφτνέρ, Γκόμεθ, Γκόμες (Κούσουλος), Μαυρίας (80’ Λοίζου), Τιάγκο (102’ Τζιωνής), Κακουλής, Ντούρις (67’ Μποτεάκ)