Στραβοπάτημα για τον Άγιαξ

Η Γκόου Αχέντ Ιγκλς υποδέχθηκε τον Άγιαξ για την 6η αγωνιστική της Eredivisie και κατάφερε να του πάρει την ισοπαλία, με τον «Αίαντα» να χάνει από νωρίς έδαφος στη «μάχη» του τίτλου.

Η ομάδα του Φαριόλι είναι ήδη εννέα βαθμούς μακριά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αν και έχει δύο παιχνίδια λιγότερα από την πρωτοπόρο Άλκμααρ που βρίσκεται στους 16 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ και με τον τρόπο τους ξάφνιασαν δυσάρεστα τον Άγιαξ, με τον Λανσανά να βρίσκει δίχτυα στο 64ο λεπτό και να κάνει το 1-0.

Για καλή τύχη του «Αίαντα» η απάντηση δεν άργησε και μόλις πέντε λεπτά αργότερα, στο 69ο λεπτό ο Κλάασεν ισοφάρισε σε 1-1. Πρώτο γκολ μετά την επιστροφή για τον 31χρονο χαφ που γύρισε και πάλι στην ομάδα που τον ανέδειξε.