Έχασε προβάδισμα και σούπερ καπ η Αραράτ!

Ανάποδα άρχισε η αγωνιστική περίοδο 2020/21 για την Αραράτ. Λίγες ώρες μετά την κλήρωσή της με την Ομόνοια στον α' προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ η πρωταθλήτρια Αρμενίας ηττήθηκε 2-1 (στην παράταση) από τη Νόα, η οποία κατέκτησε το σούπερ καπ.

Η Αραράτ άνοιξε το σκορ στο 60' με τον Λίμα, ωστόσο δέχτηκε την ισοφάριση στο 90' από τον νεοεισελθόντα Λαβρίστσεφ, του οποίου το τέρμα οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο ένατο λεπτό της ένα αμφισβητούμενο πέναλτι έδωσε στην κυπελλούχο την ευκαιρία για την ολική ανατροπή και ο Ντεντέτσκο την αξιοποίησε διαμορφώνοντας το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αραράτ μάλιστα τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, ένεκα αποβολής του Χουμάνες με δεύτερη κίτρινη στο 116ο λεπτό.

Η σύνθεση της Αρατάτ (4-2-3-1): Τσούπιτς - Ντανιλιάν (97' Χαρουτιουνιάν), Βακουλένκο (46' Μενέσες), Νταμτσέφσκι (46' Άλεξ Τζούνιορ), Χουμάνες - Αλφόνς, Σαχινιάν (46' Αμπαρτσουμιάν) - Αλεμάο, Λίμα, Σανογκό (80' Ογκάνα) - Οτουμπάνιο.