Λίβερπουλ-Σαουθάμπτον 4-0: Κάνει 5 νίκες και το σήκωσε!

Η Λίβερπουλ με 5 νίκες ακόμα αναμένεται να αναδειχθεί και τυπικά πρωταθλήτρια, μετά το σημερινο 4-0 επί της Σαουθάμπτον. Κέρδισε το ντέρμπι της παραμονής με την Άστον Βίλα η Μπόρνμουθ. Ισόπαλη 0-0 η Νιουκάστλ απέναντι στην τελευταία Νόριτς.

Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 4-0

Το ματς

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά είχε την  κατοχή, αλλά δυσκολευόταν να ανοίξει το σκορ επί της Σαουθάμπτον. Συγκεκριμένα, στο 20ο λεπτό ο Σαλάχ πήρε μια πάσα μέσα στην περιοχή, αλλά η ευκαιρία χάθηκε, μιας και το σουτ του κόπηκε από την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Μετά από περίπου 11 λεπτά η Λίβερπουλ απείλησε με τον Φαν Ντάικ, όμως το σουτ ήταν αδύναμο κι έτσι ο Μακάρθι έκανε μια εύκολη απόκρουση.

Στο 40ο λεπτό του αγώνα η Σαουθάμπτον κινήθηκε ωραία μέσα στην περιοχή, αλλά η προσπάθεια του Ίνγκς ανακόπηκε.

Με την  έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τσαμπερλέιν, με υπέροχο τελείωμα άνοιξε το σκορ για την ομάδα και έβαλε τις βάσεις για να διατηρηθεί το… αήττητο. Μετά το γκολ στο 47΄, η Λίβερπουλ συνέχιζε να πιέζει, με τον Σαλάχ να σκοράρει αλλά το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Στο 60ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι μετά από πανέμορφη πάσα του Φιρμίνιο και ωραίο σουτ του Χέντσερον έκαναν το 2-0.

Το 3-0 για την Λίβερπουλ το έκανε στο 72΄ο Σαλάχ μετά από υπέροχη πάσα του Χέντερσον.

Το τελικό 4-0 για τους γηπεδούχους έκανε στις καθυστερήσεις ο Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο του γκολ σήμερα.

Μπόρνμουθ – Άστον Βίλα 2-1

Η Μπόρνμουθ πήρε το ντέρμπι σωτηρίας με την Άστον Βίλα πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση εκμεταλλευόμενη στο 100% την έδρα της.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν από την αρχή του αγώνα και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 37ο λεπτό, με τον Μπίλινγκ να ανοίγει το σκορ με υπέροχο σουτ μέσα από την περιοχή.

Το 2-0 έγινε και αυτό στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Άκε μέσα από την περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπόρνμουθ έμεινε με 10 παίκτες αλλά αυτό δεν την απέτρεψε από το να πάρει τη νίκη. Η Άστον Βίλα κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 70ο λεπτό με ωραίο τελείωμα του Σαμάτα. Με τη νίκη αυτή η Μπόρνμουθ ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού ενώ η Άστον Βίλα βρίσκεται πλέον μόλις μια θέση  από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Νιουκάστλ – Νόριτς 0-0

Η Νιουκαστλ παρουσίασε ένα πολύ κακό πρόσωπο και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της τελευταίας Νόριτς κι έτσι έχασε την ευκαιρία να ανέβει ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά και κάποιες ευκαιρίες, τις οποίες θα μπορούσαν να μετουσιώσουν σε γκολ.

Πηγή: Sdna.gr