Ανατροπή και 4άρα στη Γουέστ Χαμ η Τότεναμ

Αν και βρέθηκε να χάνει, η Τότεναμ σκόρπισε με 4-1 την Γουέστ Χαμ στο derby του Λονδίνου και πήγε στο -1 από την 4άδα με αγώνα παραπάνω.

Η Premier League στις 7 πρώτες αγωνιστικές είχε ποσοστό 17% στις ανατροπές και με μια τέτοια ξεκίνησε αμέσως μετά τη διακοπή. Η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε νωρίς αλλά υπέστη βαριά ήττα από την ομάδα του Άγγελου Ποστέκολου (4-1) που είχε πρωταγωνιστές τους Κουλουσέβσκι και Σον και πλησίασε στις θέσεις του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο ματς, στο 11' ο Βικάριο έκανε τεράστια επέμβαση στο πλασέ του Κούντους αλλά 8 λεπτά αργότερα, ο Γκανέζος επιθετικός άνοιξε το σκορ με πλασέ μέσα από την περιοχή έπειτα από γύρισμα του Μπόουεν από δεξιά. Το 0-1 έμεινε μέχρι το 36' όταν ο Μάντισον κουβάλησε την μπάλα στην κόντρα και έδωσε στον Κουλουσέβσκι και εκείνος συνέκλινε και πλάσαρε... δοκάρι-δοκάρι και μέσα για το 1-1 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, όλα ήταν θέμα 8 λεπτών για τους Spurs. Στο 52' ο Ουντότζι γύρισε και ο Μπισουμά με πλασέ στα ανάποδα βήματα έκανε το 2-1, στο 55' ο Τοντιμπό με αυτογκόλ έπειτα από σουτ του Σον έγραψε το 3-1 και στο 60'ο Νοτιοκορεάτης με σουτ στην κόντρα διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Στο φινάλε του αγώνα, ο Κούντους έριξε... ψιλές σε διάφορους αντιπάλους και είδε κόκκινη μέσω VAR.