Επιβλήθηκε της συμπολίτισσας Κρίσταλ Πάλας και μπήκε με το δεξί η Μπρέντφορντ

Θριάμβευσε στο... μικρό ντέρμπι του Λονδίνου και μπήκε με το δεξί στη φετινή Premier League η Μπρέντφορντ!

Παρότι φιλοξένησε την Κρίσταλ Πάλας χωρίς τον βασικό επιθετικό της, Ίβαν Τόνεϊ, ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής, με τις φήμες περί αποχώρησής του να «φουντώνουν, η ομάδα του Τόμας Φράνκ πανηγύρισε τη νίκη με 2-1, ξεκινώντας ιδανικά τη φετινή σεζόν.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Κρίσταλ Πάλας να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, καταφέρνοντας μάλιστα να ανοίξει το σκορ στο 22’, όταν ο Έζε σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια θέση και ενώ όλοι περίμεναν σέντρα, με τον διαιτητή όμως να δίνει επιθετικό φάουλ πριν η μπάλα περάσει την γραμμή, με το γκολ να ακυρώνεται.

Τελικά, ήταν η Μπρέντφορντ εκείνη που πήρε το προβάδισμα στο 29’, όταν μετά από υποδειγμαρτική αντεπίθεση, ο Εμπουεμό συνέκλινε από τα δεξιά και σκόραρε μα άψογο πλασέ, ενώ ένα λεπτό αργότερα έβγαλε υπέροχη κάθετη πάσα, αλλά ο Χέντερσον βγήκε νικητής σε τετ-α-τετ με τον Αγιέρ. Μάλιστα, στο 42’ η Μπρέντφορντ πλησίασε και σε δεύτερο γκολ, αλλά ο Σάντε πλάσαρε ελάχιστα άουτ από πλάγια θέση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Πάλας έβγαλε αντίδραση, πιέζοντας την άμυνα των γηπεδούχων και καταφέρνοντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 57’, όταν μετά από σέντρα και κεφαλιά-πάσα του Μουνιόθ, ο Πίνοκ έστειε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 59’ ο Εντουάρ έδωσε ξανά προβάδισμα στην Μπρέντφορντ μετά από ασίστ πάρε-βάλε του Έζε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ του δεύτερου, ενώ στο 76’ και μετά από φάση διαρκείας μπροστά στην εστία της Πάλας, ο Βίσα βρέθηκε στο σωστό μέρος την σωστή στιγμή, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Μέχρι το τέλος οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δεύτερο γκολ και η Μπρέντφορντ πανηγύρισε τη νίκη με 2-1.

Πηγή: sport-fm.gr