Ματσάρα στο Etihad και η μπίλια στους... μπλε!

Σε μια απίστευτη ματσάρα στο Μάντσεστερ η Σίτι επικράτησε 3-2 της Λίβερπουλ και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για την οκτάδα του Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Επέστρεψαν με πολλά κέφια! Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ έδωσαν μια απίθανη παράσταση στο «Etihad» με την ομάδα του Γουαρδιόλα να παίρνει την νίκη με σκορ 3-2 και να εξασφαλίζει την παρουσία της στην οκτάδα του Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Τρομερός ρυθμός στην αναμέτρηση με της δύο ομάδες να σκοράρουν... κατά ριπάς και τον Άκε να κρίνει την πρόκριση για τους «πολίτες» που έσπασαν το σερί των τριών διαδοχικών νικών της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ εις βάρος τους.

Αυτές οι ομάδες χαρίζουν μοναδικές στιγμές στους φιλάθλους οσάκις τίθενται αντιμέτωπες. Αυτό συνέβη και το βράδυ της Πέμπτης (22/12) στο «Έτιχαντ», όπου η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-2 τη Λίβερπουλ και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για την προημιτελική φάση του αγγλικού Λιγκ Καπ.

Οι δύο ομάδες και ειδικά οι «Πολίτες» του Γκουαρντιόλα μονοπωλούν τον τίτλο την τελευταία πενταετία, αφού η Μάντσεστερ Σίτι τον κατάκτησε τέσσερις συνεχείς φορές (2018-2021), ενώ πέρυσι ήταν οι «Κόκκινοι» του Κλοπ που διέκοψαν το σερί της πρωταθλήτριας Αγγλίας.

Η... καλή ποδοσφαιρική νύχτα φάνηκε από νωρίς και συγκεκριμένα από το 10ο λεπτό, όταν ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από αριστερά και ο Χάαλαντ στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Γκόμεζ ανοίγοντας (με προβολή) το σκορ και σημειώνοντας το πρώτο γκολ της καριέρας του απέναντι στην ομάδα του «λιμανιού».

Ύστερα από ένα δεκάλεπτο η Λίβερπουλ ισοφάρισε, στην πρώτη της καλή στιγμή της. Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας ο Μίλνερ βρήκε τον Καρβάλιο κι εκείνος με ωραίο διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-1 στο 20΄.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Στο 47΄ ο Ρόδρι έκανε τη σέντρα και ο Μαχρέζ κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή και νίκησε τον Κέλεχερ για το 2-1, αλλά ξανά η απάντησε των «Κόκκινων» ήταν άμεση.

Δεν είχε περάσει ούτε ένα λεπτό από το εις βάρος της γκολ και η Λίβερπουλ έφτασε για δεύτερη φορά στην ισοφάριση, με τον Νούνιες να γυρίζει από αριστερά και τον Σαλάχ σε άδεια εστία να κάνει το 2-2.

Στο 58΄ όμως ήταν το τρίτο και... φαρμακερό προβάδισμα για τους γηπεδούχους, όταν ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από αριστερά και ο Άκε με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-2 αφήνοντας εκτός συνέχειας την κάτοχο του τίτλου.